19 Mayıs 2024 Reyting Sonuçları

19 Mayıs 2024 Reyting Sonuçları
19 Mayıs 2024 Pazar reyting sonuçları belli oldu. Total, AB ve ABC1 izleyici kategorilerinde günün en çok izlenen yapımı hangisi oldu? İşte dünün reytingleri.

19 Mayıs 2024 Pazar reyting sonuçları, TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları Komitesi) tarafından ölçümlendi ve yayınlandı. Dün Now'da ‘Kirli Sepeti’, Trt 1'de ‘Teşkilat', Kanal D'de ‘Yargı’ yeni bölümüyle ekrana gelen yapımlar oldu.

Total izleyici kategorisinde günün en çok izlenen yapımı TRT ekranında yayınlanan ‘Teşkilat’ dizisi oldu. Listenin ilk beşi şu şekilde sıralandı; ‘Yargı’ ikinci, ‘Survivor All Star’ üçüncü, ‘Kirli Sepeti’ dördüncü, ‘Gülbin Tosun ile Now Ana Haber Hafta Sonu’ beşinci sırada yer aldı.

AB izleyicisinin tercihi Kanal D'nin gelecek hafta final yapacak olan ‘Yargı’ dizisinden yana oldu. Dizi listenin birinci sırasında yer alırken, ‘Teşkilat’ ikinci, ‘Survivor All Star’ üçüncü, ‘Yargı Özet’ bölümü dördüncü sırada günü tamamladı.

ABC1 izleyici kategorisinde günün en çok izleneni ‘Yargı’ oldu. ‘Teşkilat’ ikinci, ‘Survivor All Star’ üçüncü sırada yer aldı. Günün diğer dizisi ‘Kirli Sepeti' ilk onda yer alamadı.

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1TESKILATTRT 1
2YARGIKANAL D
3SURVIVOR ALL STARTV8
4KIRLI SEPETINOW
5GULBIN TOSUN ILE NOW ANA HABER HAFTA SONUNOW
6TESKILAT (OZET)TRT 1
7YARGI (OZET)KANAL D
8KANAL D ANA HABERKANAL D
9KIM MILYONER OLMAK ISTERATV
10KIRLI SEPETI (OZET)NOW

 

AB İLK 10 PROGRAM

1YARGIKANAL D
2TESKILATTRT 1
3SURVIVOR ALL STARTV8
4YARGI (OZET)KANAL D
5FENERBAHCELI FUTBOLCU MERT HAKAN YANDAS ACIKLAMA YAPIYORTRT SPOR
6KIRLI SEPETINOW
7STADYUMTRT SPOR
8GULBIN TOSUN ILE NOW ANA HABER HAFTA SONUNOW
9FENERBAHCE BASKANI ALI KOC VE YONETICI SELAHATTIN BAKI ACIKLAMA YAPIYORTRT SPOR
10SHOW ANA HABERSHOW TV

 

20+ABC1 İLK 10 PROGRAM

1YARGIKANAL D
2TESKILATTRT 1
3SURVIVOR ALL STARTV8
4KIRLI SEPETINOW
5YARGI (OZET)KANAL D
6GULBIN TOSUN ILE NOW ANA HABER HAFTA SONUNOW
7FENERBAHCELI FUTBOLCU MERT HAKAN YANDAS ACIKLAMA YAPIYORTRT SPOR
8TESKILAT (OZET)TRT 1
9STADYUMTRT SPOR
10KIM MILYONER OLMAK ISTERATV

 

TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları Komitesi) tarafından alınan karar doğrultusunda, reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Canlitv.com

Reyting nedir?

Reyting; İngilizce rating sözcüğünden türeyen, dilimizde “derece, derecelendirmek ve ölçümleme” anlamlarına gelen kelimedir. Televizyon kanallarının ve bu kanallarda yayınlanan programların ne kadar izlendiğini gösteren sistemdir.

Günümüzde birçok izleyici, takip ettiği programların izlenme oranları ile yakından ilgileniyor olsa bile, reytingler aslında izleyiciyi etkileyen bir durum değildir. Sistemin tek amacı televizyona reklam veren şirketlerin iş yükünü azaltmak ve reklamlarını en doğru şekilde kullanmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda ölçümlemeye dahil olan kanallar, yayınladıkları yapımların izlenme oranlarını göz önünde bulundurarak, yayın hayatına devam etmesi veya final yapması konusunda karar vermektedirler.

Reytingler nasıl belirleniyor?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü, birçok Avrupa ülkesinde izlenme oranlarını belirleyen AGB Nielsen şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda sistem TNS tarafından devralınmıştır.

Reytingler peoplemeter adı verilen özel bir cihazla hesaplanmaktadır. Bu cihaz sadece TNS tarafından belirlenen hanelerde bulunmaktadır.

Peoplemeter, parayla satın alınamaz ve bu cihaza sahip olan hanelerin sisteme dahil olduklarını kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

Şimdilerde 2200’den fazla hanenin ölçümleme sistemine dahil olduğu bilinmektedir. Bu sisteme dahil olan haneler, ölçümlemelerden maddi bir gelir elde etmemektedirler. TNS tarafından ölçümlemeye dahil olan hanelere belirli aralıklarla küçük ev eşyaları hediye edilir.

20-05-2024
Yazar Hakkında
Yorumlar
Etiketler