RTÜK, Fox TV, Halk TV ve Tele1’e ceza yağdırdı

RTÜK, Fox TV, Halk TV ve Tele1’e ceza yağdırdı
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ; "Bu cezalar, genel seçimler yaklaşırken RTÜK’ün medya üzerinde nasıl bir baskı kuracağının da ipuçlarını vermektedir."

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK), Halk Tv, Tele 1 ve Fox TV’ ye üst sınırdan 5 er kez program durdurma ve idari para cezası verdi.

RTÜK, Fox TV, Halk TV ve Tele1’e ceza yağdırdı

Konuyla ilgili RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın twitter üzerinden yaptığı sosyal medya bilgilendirmesi şu şekilde;

” RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle Halk TV’ye; Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 18 Dakika programında depremle ilgili sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle de Tele 1’e % 5 para, 5 kez de program durdurma cezası verdi.

Fox TV ve Halk TV’ye para cezası verildi

Fox’ta Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına özgürce kanaat oluşumunu engellemekten %3’er para cezası verildi. Tüm bu cezalar deprem sonrası yorum ve haberlere dayandırıldı. Haber yapmanın suç ama halka alenen küfretmenin “özgürlük” sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz.

Aradan geçen 2 haftaya karşın çadır sorunu bile çözülmemişken medyadan “salon salomonje çadır” övgüleri, “deprem oldu ama keyfim yerinde” haberleri beklenmektedir. Gerçeği çarpıtan, sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken hakikatin izini sürenler sessizliğe boğulmak isteniyor.

Gerçeği aktarmamak, binlerce yurttaşımızın feryadını duyurmamak hem ayıptır, hem suçtur, hem de gazetecilik mesleğine ihanettir. Hele de devletin valisi bile “gerçeği”kabul etmişken! Tüm telaş seçimlerde iktidarı kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar!”

Habertürk’e ceza verilmedi

Habertük’te Fatih Altaylı’nın da ceza alacağı ve RTÜK’ün gündeminde olduğu  konuşuluyordu. Bu konuda da açıklamayapan Taşçı “RTÜK üyelerine görüşülmek üzere  dağıtılan Fatih Altaylı’nın RTÜK’ten gelen talimatla deprem yardım kampanyasının engellendiğini açıkladığı programla ilgili rapor sıradışı biçimde geri çekildi. Aklı selim galip geldiyse güzel,umarız daha ağır ceza hazırlığının habercisi değildir.” Şeklinde paylaşım yaptı.

TGC;RTÜK seçimler yaklaşırken baskıyı artırıyor!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) yapılan yazılı açıklamada “Anlaşılan RTÜK gazeteciliği, iktidarın halkla ilişkilerini yapmak olarak algılamaktadır. Bu cezalar, genel seçimler yaklaşırken RTÜK’ün medya üzerinde nasıl bir baskı kuracağının da ipuçlarını vermektedir. Bu cezalar ölçülülük esaslarına, Anayasa’ya, halkın haber alma hakkına ve düşünceyi ifade özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak RTÜK’ü bu hukuksuz kararları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz.” İfadelerini kullandı

Konuyla ilgili Gazeteciler Sendikası ve TGC Başkanı Nazmi Bilgin de yaptığı paylaşımlarla basına yapılan baskıyı dile getirdiler.

23-02-2023
Yazar Hakkında
Yorumlar