10 Mayıs Cuma reyting sonuçları açıklandı!

10 Mayıs Cuma reyting sonuçları açıklandı!
Yazar: Oğuzhan Temel
Tarih: 2019-05-10
10 Mayıs Cuma reyting sonuçları açıklandı mı? Dün akşam Hercai mi, İstanbullu Gelin mi, Payitaht Abdülhamid mi, Arka Sokaklar mı, Kızım mı birinci oldu? Reyting sonuçları nasıl?

10 Mayıs Cuma reyting sonuçları açıklandı mı? Hercai, İstanbullu Gelin, Payitaht Abdülhamid, Arka Sokaklar ve Kızım gibi çok izlenen diziler yeni bölümleriyle seyirciyle buluşurken, dizilerin takipçileri günün reyting sonuçlarını merakla araştırmaya başladı. Peki 10 Mayıs Cuma reytingleri açıklandı mı? Dün en çok izlenen dizi hangisi oldu? İzlenme oranlarına dair tüm merak edilen soruları sizler için yanıtlamaya çalıştık!

10 MAYIS REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

Dizi takipçilerinin merakla beklediği sonuçlar açıklandı. Atv'nin başarılı dizisi 'Hercai' tüm kategorilerde günün en çok izlenen dizisi olurken, total, ab ve abc1 reytinglerinde ilk 10 aşağıdaki gibi sıralandı! Total kategorisinde günün iddialı yapımları 'Payitaht Abdülhamid' on birinci, 'Kızım' on ikinci, 'İstanbullu Gelin' ise  günü on dördüncü sırada tamamladı.

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

 1. HERCAİ - ATV
 2. FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER - FOX TV
 3. HERCAİ (ÖZET) - ATV
 4. SAHUR VAKİTLERİ (ATV)
 5. ARKA SOKAKLAR - KANAL D
 6. PROF. DR. NİHAT HATİPOĞLU İLE İFTAR - ATV
 7. SAHUR VAKİTLERİ - ATV
 8. MÜGE ANLI İLE TATLI SERT - ATV
 9. ARKA SOKAKLAR ÖZET - KANAL D
 10. ESRA EROL'DA - ATV

AB REYTİNG SONUÇLARI

 1. FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER - FOX TV
 2. HERCAİ - ATV
 3. İSTANBULLU GELİN - STAR TV
 4. PAYİTAHT ABDULHAMİD - TRT 1
 5. PAYİTAHT ABDULHAMİD ÖZET - TRT 1
 6. HERCAİ ÖZET - ATV
 7. ARKA SOKAKLAR - KANAL D
 8. SAHUR VAKİTLERİ - ATV
 9. MÜGE ANLI İLE TATLI SERT - ATV
 10. KIZIM - TV8

REYTİNG NEDİR?

Reyting; İngilizce rating sözcüğünden türeyen, dilimizde “derece, derecelendirmek ve ölçümleme” anlamlarına gelen kelimedir. Televizyon kanallarının ve bu kanallarda yayınlanan programların ne kadar izlendiğini gösteren sistemdir.

Günümüzde bir çok izleyici, takip ettiği programların izlenme oranları ile yakından ilgileniyor olsa bile, reytingler aslında izleyiciyi etkileyen bir durum değildir. Sistemin tek amacı televizyona reklam veren şirketlerin iş yükünü azaltmak ve reklamlarını en doğru şekilde kullanmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda ölçümlemeye dahil olan kanallar, yayınladıkları yapımların izlenme oranlarını göz önünde bulundurarak, yayın hayatına devam etmesi veya final yapması konusunda karar vermektedirler.

REYTİNGLER NASIL BELİRLENİR?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü, birçok Avrupa ülkesinde izlenme oranlarını belirleyen AGB Nielsen şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda sistem TNS tarafından devralınmıştır.

Reytingler peoplemeter adı verilen özel bir cihazla hesaplanmaktadır. Bu cihaz sadece TNS tarafından belirlenen hanelerde bulunmaktadır.

Peoplemeter, parayla satın alınamaz ve bu cihaza sahip olan hanelerin sisteme dahil olduklarını kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

Şimdilerde 2200’den fazla hanenin ölçümleme sistemine dahil olduğu bilinmektedir. Bu sisteme dahil olan haneler, ölçümlemelerden maddi bir gelir elde etmemektedirler. TNS tarafından ölçümlemeye dahil olan hanelere belirli aralıklarla küçük ev eşyaları hediye edilir.

TOTAL, AB, ABC1 KATEGORİLERİ NEYİ İFADE EDER?

Reytingler, TOTAL, AB ve ABC1 olarak gruplara ayrılmaktadır. Her grup ayrı özellikler barındıran hanelerin verilerine göre şekillenmektedir. Reklam şirketleri en çok AB grubunu dikkate almaktadırlar. Nedeni ise bu gruba dahil olan hanelerin alım gücü ve eğitim durumlarının yüksek olmasıdır. AB grubunda yer alan hanelerin çoğu üniversite mezunu ve memurdur.

Gruplarda kategori c, d, e olarak düşmeye devam etmektedir. E grubu, eğitim ve ekonomi durumu en düşük olan haneleri TOTAL grubu ise a, b, c, d ve e kategorilerinin toplamını temsil etmektedir.

TRT 1 izle
Show Tv izle
Star Tv izle
NTV izle
TRT Haber izle
Haber Türk izle
CNN Türk izle
TRT Spor izle
Etiketler
Yorumlar