20 Aralık Perşembe Reyting Sonuçları; Hangi dizi daha çok izlendi?

20 Aralık Perşembe Reyting Sonuçları; Hangi dizi daha çok izlendi?
20 Aralık Perşembe günü yayınlanan dizilerin ardından günün reyting sonuçları merak ediliyor. 20 Aralık Perşembe reyting sonuçlarında en çok izlenen yapım hangisi oldu?

Dün Atv'de Bir Zamanlar Çukurova, Star TV'de Avlu, Fox TV'de Bizim Hikaye, Show TV'de Çarpışma dizileri yeni bölümleriyle ekranlardaydı. Seyirci, takip ettiği dizilerin devamlılığı için büyük önem taşıyan reytinglerin nasıl sonuçlandığını merak ediyor. 20 Aralık Perşembe reyting sonuçları nasıl sıralandı? Dün en çok izlenen dizi hangisi oldu? Dünün reytinglerini ziyaretçilerimiz için derledik.

Yeni sezonun en başarılı yapımlarından biri olan Bir Zamanlar Çukurova, haftalar hatta aylardır Perşembe reytinglerinde birinci sırayı bırakmıyordu. Uzun zamandır zirveyi sahiplenen yapıma en yakın reytingi haftalardır 'Fatih Portakal ile Fox Ana Haber' alıyordu. Avlu, Bizim Hikaye ve Çarpışma gibi başarılı diziler zirveye yaklaşamıyor olsa bile ilk 5'te kendilerine yer bulabilmek için mücadele ediyorlar. Peki dün Bir Zamanlar Çukurova zirvedeki yerini koruyabildi mi? İşte dünün reyting listesi;

20 ARALIK PERŞEMBE 2018 REYTİNG SONUÇLARI

Başrolleri Vahide Perçin, Murat Ünalmış, Uğur Güneş ve Hilal Altınbilek'in paylaştığı Bir Zamanlar Çukurova dizisi bu haftada en çok izlenen dizi oldu. Tüm reyting gruplarında birinci olan yapım en yakın rakibine dahi ciddi izlenme oranı fark attı.

Reyting nedir?

Reyting; İngilizce rating sözcüğünden türeyen, dilimizde “derece, derecelendirmek ve ölçümleme” anlamlarına gelen kelimedir. Televizyon kanallarının ve bu kanallarda yayınlanan programların ne kadar izlendiğini gösteren sistemdir.

Günümüzde bir çok izleyici, takip ettiği programların izlenme oranları ile yakından ilgileniyor olsa bile, reytingler aslında izleyiciyi etkileyen bir durum değildir. Sistemin tek amacı televizyona reklam veren şirketlerin iş yükünü azaltmak ve reklamlarını en doğru şekilde kullanmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda ölçümlemeye dahil olan kanallar, yayınladıkları yapımların izlenme oranlarını göz önünde bulundurarak, yayın hayatına devam etmesi veya final yapması konusunda karar vermektedirler.

Reytingler nasıl belirleniyor?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü, birçok Avrupa ülkesinde izlenme oranlarını belirleyen AGB Nielsen şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda sistem TNS tarafından devralınmıştır.

Reytingler peoplemeter adı verilen özel bir cihazla hesaplanmaktadır. Bu cihaz sadece TNS tarafından belirlenen hanelerde bulunmaktadır.

Peoplemeter, parayla satın alınamaz ve bu cihaza sahip olan hanelerin sisteme dahil olduklarını kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

Şimdilerde 2200’den fazla hanenin ölçümleme sistemine dahil olduğu bilinmektedir. Bu sisteme dahil olan haneler, ölçümlemelerden maddi bir gelir elde etmemektedirler. TNS tarafından ölçümlemeye dahil olan hanelere belirli aralıklarla küçük ev eşyaları hediye edilir.

20-12-2018
Yazar Hakkında
Yorumlar