31 Mayıs Cuma reyting sonuçları!

31 Mayıs Cuma reyting sonuçları!
31 Mayıs Cuma reyting sonuçları belli oldu. Hercai, İstanbullu Gelin, Payitaht Abdulhamid, Kızım dizilerinin reyting mücadelesi nasıl sonuçlandı?

31 Mayıs Cuma günü yayınlanan Hercai, İstanbullu Gelin, Payitaht Abdulhamid, Kızım, Arka Sokaklar gibi sevilen dizilerin reyting sonuçları belli oldu. Ekran maceralarını sonlandıran Kızım ve İstanbullu Gelin dizileri dün final bölümleriyle sevenleri karşısına çıkarken, Hercai ve Payitahat Abdulhamid dizileri sezon finali bölümleriyle sevenlerine nefes kesen bir bölüm izlettiler. Peki 31 Mayıs Cuma reyting sonuçlarında hangi yapım daha çok izlenme oranı elde etti? İşte dünün reyting sonuçları!

AB Reyting Sonuçları
SIRA PROGRAM KANAL REYTİNG
1 FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER FOX 5,77
2 HERCAİ ATV 4,99
3 İSTANBULLU GELİN STAR TV 4,78
4 MÜGE ANLI İLE TATLI SERT ATV 4,24
5 HERCAİ ÖZET ATV 3,81
6 SAHUR VAKİTLERİ ATV 3,70
7 PAYİTAHT ABDULHAMİD TRT 1 3,56
8 PROF. DR. NİHAT HATİPOĞLU İLE KADİR GECESİ ÖZET ATV 3,26
9 KIZIM TV8 2,96
10

İSTANBULLU GELİN VEDA

STAR TV

2,60

 

TOTAL Reyting Sonuçları
SIRA PROGRAM KANAL REYTİNG
1 HERCAİ ATV 8,05
2 FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER FOX TV 5,97
3 SAHUR VAKİTLERİ ATV 5,88
4 HERCAİ ÖZET ATV 5,73
5 MÜGE ANLI İLE TATLI SERT ATV 5,50
6 ARKA SOKAKLAR KANAL D 5,29
7 PROF. DR. NİHAT HATİPOĞLU İLE KADİR GECESİ ÖZEL ATV 5,20
8 SAHUR VAKİTLERİ ATV 4,25
9 PROF. DR. NİHAT HATİPOĞLU İLE İFTAR ATV 3,16
10 İSTANBULLU GELİN STAR TV 2,95

REYTİNG NEDİR, NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting sonuçları ülkemizin tamamını ilgilendirse de sadece 2200 aileden alınan sonuçlarla belirlenir. Bu kadar az denekle yapılan ölçme işlemi sonucunun gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tartışılsa da başka bir yöntem şu an için yoktur. Peoplemeter adı verilen bir aletin belirlenen evlere yerleştirildikten sonra ölçümler yapılır. Etik olarak yapımcıların ve televizyon yöneticilerinin nerede olduğunu bilmediği bu Peoplemeterlar 24 saat boyunca en fazla izlenen programları liste halinde ortaya koyar.

Peoplemeterlar maddi ve sosyal durumlarına göre evlere dağıtılır. Böylece A-B, C1, C2, ve D-E grupları oluşturulur. Bu gruplar ailedeki en etkin kişinin eğitimi ve mesleğine göre belirlenir. AB grubu mesleki ve maddi olarak yüksek grup olarak kabul edilir. Ülkemizde AB grubu izleyici kitlesi olarak sadece 5 milyon kişi olduğu kabul edilir. Diğer gruplarda TOTAL seyirci kitlesini oluşturur. Bunlar yaş gruplarına göre de sınıflandırılır ve ölçüm başlar.

Bu şekilde reyting ölçümü ile hangi programın hangi sosyal kitleye ulaştığını ya da hangi yaş aralıklarına hitap ettiği de belirlenir. Bütün bunlar reklamın değerini belirler. Reklam verecek firmalar ilk olarak dizinin hangi reyting grubuna hitap ettiğine bakarlar ve ona göre reklamlarını çıkmaya başlarlar. Burada tabii ki dizinin izlenme oranının yüksek olmasını da isterler. Yüksek reyting de yüksek reklam ücreti demektir. 

Reytingi az olan dizilerin doğal olarak reklam geliri de az olur. Şunu belirtmeden geçmeyelim her kanal saatte 12 dakika reklam yayınlar. Az reyting alan dizi de 12 dakika reklam yayınlar ama reytingi düşük olacağı için saniye ücreti de düşük olacaktır. Dizinin geleceği için reklamın önemli olduğunu biliyoruz. Az izlenme az para doğurur. Reyting alamayan diziler Sponsor da bulamaz. Bu tür reyting alamayan diziler birkaç bölümde final yaparlar. 

 

01-06-2019
Yazar Hakkında
Yorumlar