Aşk Hikayesi filminin unutulmaz aktörü Ryan O’Neal hayatını kaybetti

Aşk Hikayesi filminin unutulmaz aktörü Ryan O’Neal hayatını kaybetti
Ryan O'Neal, ülkemizde de gösterime giren Aşk Hikayesi filmi ile 1970 yılında Oscar ve Altın Küre ödülünü kazanarak ismini unutulmazlar arasına yazdırdı.

Dünya çapında gişe rekorları kıran Love Story(Aşk Hikayesi) filmi ile hafızalara kazanan Oscarlı aktör Ryan O’Neal 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hollywood yıldızı Tatum O’Neal’in de babası olan O’Neal 2002 yılında da büyük bir rahatsızlık geçirmişti.

Aşk Hikayesi filminin unutulmaz aktörü Ryan O’Neal hayatını kaybetti

Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü aktörü Ryan O’Neal 82 yaşında dünyaya gözlerini yumdu. 1970 yılında başrolünü Ali McGraw ile paylaştığı Aşk Hikayesi (Love Story) filmi ile bir anda dünya çapında tanınan bir isim oldu. Ülkemizde de 1971 yılında gösterime giren filmi ile 1970 yılında Oscar ve Altın Küre ödülünü kazanarak ismini unutulmazlar arasına yazdırdı. İlk olarak 2001 yılında Chronic myelogenous leukemia rahatsızlığı görülen  O’Neal rahatsızlığının ardından aralıklı olarak sinema ve televizyon yapımlarında rol aldı. İki Altın Küre ve bir Oscar alan efsane oyuncunun hayatını kaybettiği haberini oğlu Patrick O’Neal sosyal medya hesabından “Bu şimdiye kadar söylemek zorunda kaldığım en zor şey ama işte söylüyorum. Babam bugün, onu destekleyen ve bizim gibi seven sevgi dolu ekibinin yanında huzur içinde vefat etti" şeklinde açıkladı.

Uzaktaki Köprü filminde birçok ünlü ile yer aldı

Ryan O’Neal sadece gişe rekorları kıran Love Stoy filminde değil pek çok yapımda yer almıştır. Özellikle 1977 yılında aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan Uzaktaki Köprü (A Bridge too Far) filmi oldukça ses getirmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında Market Garden Operasyonu ve bir başarısızlık hikayesi anlatılır. Filmin kadrosunda pek çok ünlü isim bulunmaktadır. Ryan O’Neal’in yanı sıra Sean Connery, Gene Hackman, Antony Hopkins, Robert Redford, Michael CaineJeremy Kemp ve daha bir çok ünlü ismin yeraldığı filmin müziklerini 2. Dünya Savaşında Market Garden Operasyonuna katılan John Addison tarafından bestelenmiştir. 

Tatum O’Neal, Ryan O’Neal’in kızı

Joanna Moore ve Leigh Taylor – Young ile evliliklerinden dört çocuğu vardır. Tatum O’Neal ve Griffin O’Neal babasının yolundan giderek oyunculuğu tercih etmişlerdir. Ryan O’Neal aslında HOlywood’a senarist olarak girdi. Soap Opera tarzı olarak adlandırılan pembe ve beyaz dizilerde  oynarken 1970 yılında Love Story filmi ile bütük oyuncular arasında yerine almıştır.Ünlü aktörün rol aldığı film arasında This Rugged land(1962), Love Story(1970), Paper Moon(1973), Partners(1982), Zero Effect(1998), People I Know(2002), Unity(2015) vardır.

09-12-2023
Yazar Hakkında
Benzer Haberler
Yorumlar
Etiketler