Mest-i Aşk filmi 29 Mart’ta sinemalarda

Mest-i Aşk filmi 29 Mart’ta sinemalarda
Başrollerini iki İranlı oyuncu Shahab Husseini ve Parsa Pirouzfar’ın paylaştığı Mest-i Aşk filminin yönetmen koltuğunda Hassan Fathi oturuyor.

Mevlana’nın hayatının anlatıldığı Mest-i Aşk film Mevlana ve Şems’in karşılaşması ile başlıyor. Büyük bir prodüksiyon ile çekilen Mest-i Aşk filmi Gebze’de çekildi. 2021 yılında çekilen film üç yıl sonra beyazperdede izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

Mest-i Aşk filmi 29 Mart’ta sinemalarda

Ünlü Türk mutasavvıfı Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayatını anlatan Mevlana Mest-i Aşk filminin 29 Mart 2024  Cuma günü sinemalarda vizyona girecek. Yapımını Semarya Film ile ENG Yapım Medya’nın birlikte üstlendiği Mest-i Aşk filminin yapımcılığını Mehran Borumand üstleniyor. Başrollerini iki İranlı oyuncu Shahab Husseini ve Parsa Pirouzfar’ın paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Hassan Fathi oturuyor. Hande Erçel’in ilk sinema filmi olan Mest-i Aşk’ta Mevlana’nın hayatına farklı bir perspektiften bakılıyor. 

Şemsi Tebrizi’yi Shahab Husseini canlandırıyor

Büyük mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi’ye Parsa Piroufzar hayat verirken Mevlana’nın yakın arkadaşı Şemsi Tebrizi’ye ise Cannes Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü de kazanan Shahab Husseini hayat veriyor. Mest-i Aşk filminde pek çok önemli Türk oyuncu da yer alıyor. Filmde ‘Sultan Veled’ karakterini Burak Tozkoparan, ‘Alaeddin’ karakterini Boran Kuzum, ‘Kimya Hatun’ karakterini Hande Erçel, ‘İskender’ karakterini İbrahim Çelikkol, ‘Kerra’ karakterini Selma Ergeç, ‘Meryem’ karakterini ise Bensu Soral canlandırıyor.

Kimya Hatun ile Şemsi Tebrizi evlenirler

Büyük Allah dostu Mevlana Celaleddin Rumi ve eşi Kerra Hatun 18 yaşındaki Kimya Hatunu evlat edinmiştir. Kimya Hatun sadece Mavlana’nın evlatlığı olmakla kalmamış Mevlana’ya talebe olmuş, öğretilerine gönül vermiş ve manevi açıdan çok güçlü bir kadındır. Mevlana hayatta en çok değer verdiği iki kişi olan Şemsi Tebrizi’yi ve Kimya Hatun’u bir araya getirmek istemektedir. Kimya Hatun Mevlanayı kıracak değildir. Sorgusuz sualsiz Şems ile evlenmeyi kabul eder. Şems’i tanıdıkça O’nun büyüklüğünü, gönlünün ve maneviyatının zenginliğinin ne kadar yüksek olduğunu anlar. Ancak evliliklerinden kısa bir süre sonra Şemsi Tebrizi hayatını kaybeder. 

Film Gebze’de çekildi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde çekilen Mest-i Aşk filminin senaryosunu Ferhad Tevhidi ve Hafan Fathi kaleme aldı. Türkiye – İran ortak yapımı dramatik bir tarihi film olan Mevlana Mest-i Aşk filmi Mevlana ile Şems’in karşılaşması ile başlıyor. Büyük bir prodüksiyon ile çekilen filmin maliyeti yaklaşık 6 milyon doları buldu.

08-12-2023
Yazar Hakkında
Yorumlar