Çocuklar Duymasın'ın Seyyar Tayyar'ından kötü haber

Çocuklar Duymasın'ın Seyyar Tayyar'ından kötü haber
Yazar: Oğuzhan Temel
Tarih: 2018-10-11
Çocuklar Duymasın dizisinde hayat verdiği Seyyar Tayyar rolüyle hafızalara kazınan Emin Gümüşkaya yoğun bakıma alındı. Emin Gümüşkaya kimdir? Hangi yapımlarda rol almıştır?

Onlarca dizi ve filmde rol alan, akıllara Çocuklar Duymasın dizisinde hayat verdiği Seyyar Tayyar rolüyle kazınan usta sanatçı Emin Gümüşkaya akciğer yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı.

Koah atağı nedeniyle solunum problemi yaşayan usta sanatçı gün içinde Pendik'te bulunan bir özel hastaneye kaldırıldı. Hastanede solunum cihazına bağlanan Gümüşkaya'nın yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

Emin Gümüşkaya kimdir?

ATV'de yayınlanan Çocuklar Duymasın'da Seyyar Tayyar rolüyle, TRT1'de yayınlanan Seksenler dizisinde Başçavuş rolüyle akıllara kazınan Emin Gümüşkaya, 10 Ocak 1948 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olan Gümüşkaya'nun ilk televizyon projesi 'Bay Alkolü Takdimimdir' dizisidir.

1964 yılında ilk tiyatro sahnesini Bursa Halkevi  Oda tiyatrosu Orhan Asena'nın Kapılar isimli oyunuyla aldı. 1972 yılında William Shakespeare tarafından yazılan Hırçın Kız adlı tiyatro oyununda rol aldı. Aynı yıl Bursa Halkevi Oda Tiyatrosu'ndan ayrılan Gümüşkaya Bursa'da bulunan Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu'na geçti. Bir çok tiyatro oyununda rol alan başarılı sanatçı o yıllar yönetmenlik de yaptı.

1972 yılında dahil olduğu Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu'na 1996-98 ve 1999-2001 yılları arasında müdürlük yaptı. 2001 yılında hakkında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargıladı. Kamuoyun'da 'Perde Operasyonu' olarak bilinen bu davada Emin Gümüşkaya, Rahmi Dilligil ve Hasan Acar 3'er yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

2002 yılında Devlet Tiyatrolarından emekli olan Gümüşkaya, Koçum Benim, Avrupa Yakası, Acemi Cadı, Arka Sıradakiler, Çocuklar Duymasın, Seksenler gibi bir çok bilinen dizi ve filmde rol aldı.

Emin Gümüşkaya'nın rol aldığı dizi ve filmler

TRT 1 izle
Show Tv izle
Star Tv izle
NTV izle
TRT Haber izle
Haber Türk izle
CNN Türk izle
TRT Spor izle
Yorumlar