Gündüz Kuşağı Programları için tehlike çanları çalıyor

Gündüz Kuşağı Programları için tehlike çanları çalıyor
Ebubekir Şahin; "Burada önemli olan net söylüyorum, biz görevimizi yapacağız RTÜK olarak, yapımcılar görevini yapacak ama izleyici de görevini yapacak."

Kadın programlarıyla ilgili konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin; "Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak, güç elimizde. Üç kere bunun üzerine üst üste ceza verirsin, dayanamaz kalkar.” İfadelerini kullandı.

Kadın programları kalkabilir!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde gündüz kuşağı programları hakkında dikkat çekici ifadelere yer verdi. Burada katıldığı bir konferansta "RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili buradayız çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız." Şeklinde çok sert ifadeler kullandı. 

Yapılanlar kanun çerçevesinde

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Konuşmalarına katılan Ebubekir Şahin konuşmasında "Sosyal medya bizi sevemedi çünkü nihayetinde ceza veren bir kuruluşuz. Ceza veren veya müeyyide uygulayan kurumlar sevilmez. Bunun da bilincindeyiz ama bir de bunun yanında yanlı olarak yayın yapan bir sistematikten geldikleri için, çok sevemediği için bizi, hep sanki hiç başka iş yapmıyor da sabah kalkıyor RTÜK Başkanı, 'Ya bugün de kime ceza vereyim, bu Kızılcık Şerbeti de fazla oldu, Kızıl Goncalar da nereden çıktı?' deyip durmadan onlara ceza verecek bir yapıda veya bu kafada olan bir zihniyet gibi gösterdiler size. Ama aslında bakacak olursanız bu yaptıklarımızın tamamını nihayetinde kanun ve yönetim çerçevesinde yapıyoruz." dedi.

Haberlere bip koyacağız

Bir öğrencinin sorusuna da cevap veren RTÜK Başkanı "Biz normalde haber bültenlerine çok karışmıyoruz. Herkes kurallara uyduğu sürece o kendi alanıyla ilgili haber bültenini versin istiyoruz. Ama burada da çığırından çıktı iş. Şimdi Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda bir ilke kararı aldık. '+18, +13' koyacağız saatine göre. O saat dilimleri içerisinde onu aşan şeyler olursa yeni ceza sistemi getirdik. Şimdi yayımlanması için Cumhurbaşkanlığına gönderdik. Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra bu uygulamayı yapacağız. Maalesef bu bizim için çok heyecan verici bir şey değil, övünecek de bir şey değil ama Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak haberlere 'bip' koyacağız, yani işaret koyacağız. 'Bunu 13,18 yaşından küçükler izlemesin.' diyeceğiz veya 'İşte burada şiddet var.' diyeceğiz. Bu haberlerde yoktu. Bunu ilk defa yapmak zorunda kaldık. Çocuklarımız da izliyor. Bununla ilgili önlemimizi aldık. Yönetmelik çıkarsa ki yakın zamanda çıkacak, o zaman bu sisteme başlayacağız." İfadelerini kullandı.

23-05-2024
Yazar Hakkında
Yorumlar
Etiketler