Kızılcık Şerbeti’nin akıbeti ne olacak?

Kızılcık Şerbeti’nin akıbeti ne olacak?
Şu an Show TV’nin yayın akışına bakıldığında 7 Nisan Cuma 2023 de saat 20.00 de Kızılcık Şerbeti dizisi ekranlarda olacak.

Show TV’nin ilgiyle izlenen Kızılcık Şerbeti dizisi hız kesmeden yayınına devam ediyor. Olaylı 19. Bölümüyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından en üst sınırdan idari para cezasına ve 5 defa yayın durdurma cezası alan dizinin yayınlanıp yayınlanmayacağı merak konusuydu?

Kızılcık Şerbeti’nin akıbeti ne olacak?

22. bölüm yayınlanacak mı yayınlanmayacak mı? Kızılcık Şerbeti dizisinin takipçilerinin şu günlerde en çok merak ettiği konu bu? Dizi hiç yasaklanmamış gibi çekimlerine devam ediyor, fragmanlarını yayınlıyor. Şu an Show TV’nin yayın akışına bakıldığında 7 Nisan Cuma 2023 de saat 20.00 de Kızılcık Şerbeti dizisi ekranlarda olacak. RTÜK’ün 5 kez yayın durdurma cezasının uygulanıp uygulanmayacağı, uygulanacaksa ne zaman uygulanacağı belirsizliğini koruyor.

Show TV RTÜK kararına itiraz etti

Show TV’nin avukatları da hemen karşı atağa geçerek RTÜK’ün kararlarıyla ilgili olarak mahkemeye itiraz başvurusu yaptı. RTÜK’ün Nursema’nın zorla evlendirildiği gece camdan atıldığı ve yere düştüğü sahneler kadına şiddet kapsamında değerlendirildiğine dair henüz bir karar çıkmadı. Gold film çekimlerine devam ediyor, yeni bölüm hazır. İtira kabul edilirse yeni bölümler ekrana gelmeye devam edecek.Ama Sohw TV’nin itirazı reddedilirse 7, 14, 21, 28 Nisan ve 5 Mayıs’ta dizi ekranlara gelmeme ihtimali var. Bakalım görelim durum nasıl olacak?

Kızılcık Şerbeti kadın haklarını savunuyor

Gazeteci İşpiroğlu dizinin şiddeti özendirmediği  tam tersine kadın haklarını savunduğunu şu şekilde ifade etti:”Bu dizinin belki de en başarılı yanı şiddete yol açan baskıcı ve otoriter zihniyeti yapıcı bir biçimde eleştirmesi. Çünkü her iki kesimde de değişimin pekâlâ mümkün olabileceğini göstermek istiyor. Bu da farklı dünya görüşündeki kadınların baskıcı dayatmalara karşı dayanışması sayesinde oluyor. Nitekim laik kesimden öğretmen Kıvılcım’a hayat daha yumuşak, daha sevecen bakmasını öğretiyor, muhafazakâr kesimin genç kızı Nursema’nın en dibe vurduğu andaki isyanı ise o kesimde de çok şeyin değişebileceğini haberliyor. Kızılcık Şerbeti toplumumuzda pek çoğumuzun görmezden geldiği ya da içselleştirdiği bir sorunu, hiyerarşik bir ortam içinde bireye söz hakkı vermeyen, onun yaşamını dilediği gibi yaşamasını engelleyen otoriter ve baskıcı duruşu mercek altına alıyor. Bu dizinin kadın haklarını savunma açısından özellikle çok değerli ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Acaba yasaklanmasının nedeni de tam tamına bu olabilir mi?

07-04-2023
Yazar Hakkında
Yorumlar