Lise öğrencisi dizideki gibi intihar etti

Lise öğrencisi dizideki gibi intihar etti
Aksaray'da 17 yaşında bir liseli tıpkı bir dizideki gibi intihar etti. Akıllarda soru işaret, yüreklerde korku bırakan bu haberi canlitv takipçileri için irdeledik.

Türkiye bu haberle sarsıldı. Aksaray'da henüz 17 yaşında bir liselinin tıpkı bir dizideki gibi intihar ettiği belirlendi. Akıllarda soru işaret, yüreklerde korku bırakan bu haberi canlitv takipçileri için derinlemesine irdeledik. Böyle bir haberi vermek istemezdik. Ancak haberci gerçeği atlamaz mantığıyla olayı ve sebebini psikolglar yarımıyla araştırdık. Şimdi çarpıcı detaylar.

Lise öğrencisi dizideki gibi intihar etti

Aksaray ilinde bahçe duvarına çarpan otomobilde sürücünün boynuna ip bağlı halde ölü bulunan lise öğrencisinin intihar ettiği belirlendi. Vehbi Emin S.'nin, sosyal medyada yayınlanan bir dizideki intihar sahnesini taklit ettiği ve geride “Beni affet” şeklinde not bıraktığı tespit edildi.

Olay Tacin Mahallesinde gerçekleşti. Boş bir arazide bahçe duvarına çarpan 68 KP 507 plakalı otomobil sürücüsünün öldüğü belirlendi. Sağlık ekibi, boynunda ip bağlı olan ve üzerinden Vehbi Emin S.'nin boynuna bağlı olan ipin bir parçası 100 metre gerideki aydınlatma direğine bağlı olarak bulundu. Polis, otomobilin de gencin bir yakınına ait olduğunu belirledi.

Psikologlar olayı yorumladı: Rol Model Gerçeği

Vehbi Emin S.'nin intiharını sosyal medyada izlediği bir diziden kopyaladığı tespit edildi. Dizinin sahnesinde, direksiyondaki oyuncu ipin bir ucunu boynuna, diğer ucunu da ağaca bağlayıp, otomobili nehre sürüyordu.

Türkiye televizyon izlemede dünya ikincisi. Çocuklarımız yılda bin iki yüz saat, televizyon izliyor. Okulda geçirdikleri süre ise sadece dokuz yüz saat. Psikologlara göre, henüz etkilenme çağındaki bir öğrencinin abartılı unulan dizi sahnelerinden etkilenmemesi mümkün değil.  Üstelik ekrandan gelen şeyler okul kadar masum değil. Günümüzde çocuklarımızı anne- baba veya okul değil medya sektörü eğitiyor. Bu ekran çok aşamalı. Oyunların yanısıra sürekli zaman geçirilen internet dünyası var. Medyaya aşırı maruz kalan çocuklarda bebeklikten itibaren sosyal ilişkiler gelişmiyor. Geç konuşma, iletişim kurmada zorluk ve en önemlisi dikkat problemleri ortaya çıkıyor. İzlenen şey güzel, faydalı bir içerik bile olsa aşırı derecede maruz kaldığında çocuk asosyal bir hale geliyor. Dolayısı ile te­levizyonun kendisi başlı başına çocuğun dünyasına zarar veren bir şey. Türkiye’de son beş altı yıldır bir dizi furyası var. Her gün akşam saatlerinde prime time dediğimiz o saatlerde birkaç dizi oynatılıyor. Artık akşam saatlerinde dizi dışında pek bir şey bulmak mümkün değil. Biri bitiyor diğeri başlıyor. Diziler kimler için üretiliyor önce bunu bilmemiz lazım. Bu dizilerin yapılış amacı, yetişkinler bunları izlesin, takip etsin merak etsin, biz de bunun üzerinden para kazanalım. Haliyle diziler çocuk ve gençler için üretilen bir ürün değil, öncelikle bunun farkına varmamız lazım. Aileler buna dikkat etmiyor. Unutmayalım ki dizi bir yetişkin ürünüdür, çocuk için üretilmiş değildir. Yetişkin için üretilen ayakkabı nasıl ki çocuğa uymazsa aynen öyle de dizi de kesinlikle çocuğa izlettirilmemeli. Hangi dizi olursa olsun, ne kadar masum olursa olsun, çocuk ve genç için üretilmediği için zararlıdır. RTÜK tarafından ortaya konan akıllı işaretler de durumu kurtarmıyor. +7 olması, ya da aile ile izlenebilir olması o diziyi masum yapmıyor. Bir de olayın acı bir boyutu var ki gençlerimiz dizilerdeki oyuncuları kendine rol model olarak seçiyor. Bu bazen olumlu olurken Aksaray’daki olay gibi kötü örnek de olabiliyor. Burada yine iş ailelere düşüyor. Lütfen biraz daha dikkatli olalım. Bu çocuklar bizim gelceğimiz.

25-05-2019
Yazar Hakkında
Osman Nuri Bahadır

Osman Nuri Bahadır

Tokat- Zile’de doğdu. 1994 yılında Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliğinden mezun oldu. Türkiye'nin her bölgesinde 25 .. devamı.. mail
Yorumlar