Üç Kuruş’un Efe Komseri Ekin Koç’un Bol Ödüllü Sinema Filmi ‘Okul Tıraşı’ 18 Mart’ta Vizyonda!

 Üç Kuruş’un Efe Komseri Ekin Koç’un Bol Ödüllü Sinema Filmi ‘Okul Tıraşı’ 18 Mart’ta Vizyonda!
Üç Kuruş’un Efe Komseri Ekin Koç’un başrolünde olduğu Okul Tıraşı filmi 18 Mart’ta sinemaseverlerle buluşuyor. Okul Traşı bir çok ödüle layık görüldü. İşte filmle ilgili detaylar…

Üç Kuruş dizisinin başrolünde yer alan Efe komseri sevilen isim Ekin Koç, ‘Okul Tıraşı’ filminde yine başrolde olup bir öğretmeni canlandırıyor. Filmin başarılı yönetmeni Ferit Karahan’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘Cennetten Kovulmak’ ile 2013’te 3’ü Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde olmak üzere 7 ödül kazanmıştı. Karahan, ‘Okul Tıraşı’ ile başarısını tekrarlayarak bu yıl, 3 Altın Portakal Ödülü’ne daha layık görüldü. Ferit Karahan’ın ergenlik yıllarında yaşadıklarından ve gözlemlediklerinden yola çıkarak yatılı bir okulda öğrencilerin yaşadıkları zorlukları hikâyeleştirdiği ‘Okul Tıraşı’, aynı zamanda yurt dışındaki festivallerden de 9 ödül aldı.  

Okul Traşı Filmi – 18 Mart’ta Vizyonda!

Okul Tıraşı: Merhameti öğrenemeden acımasızlıkla yoğrulanlar…

Mottosuyla başlayan bir film.


Yönetmen Ferit Karahan, senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı, senaryo, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. ‘Okul Tıraşı’ filmi korku, gerilim, polisiye ve dram içeriyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.


Yönetmen Ferit Karahan film, Yatılı İlköğretim bölge Okulu’nda (YİBO) geçen öğretim hayatından kesitler sunsa da;

‘’Filmin tamamen kurmaca oluşu, aynı zamanda korkularımla yüzleşmemi sağladı ve benim için rehabilite edici bir yanı oldu’’ diyor. ‘’Herkesin sırası geldiğinde polise dönüştüğü bir polisiye’’ yorumunu yapıyor.


1 saat 25 dk süren film, Van’ın Bahçesaray ilçesinde çekildi.

Oyuncu Kadrosu: Ekin Koç, Cansu Fırıncı, Mahir İpek, Melih Selçuk, Münir Can Cindoruk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız yer alıyor.

Asteros Film yapımı olan, dağıtımcılığını CGV Mars Dağıtım’ın üstlendiği ‘Okul Tıraşı’, 18 Mart’ta vizyona girerek sinemaseverle buluşacak. 


‘Okul Traşı’ Filmi Ödüllere Doymadı! Okul Traşı Filmi Ödülleri

Asteros Film yapımı ‘Okul Tıraşı’, Hırvatistan’da Mediterranean Film Festivali’nde, Sırbistan’da Europen Film Festivali’nde, Güney Kore’de Seoul Guro Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nde ve Tunus’ta düzenlenen Manarat Film Festivali’nde, 14. Asya Pasifik Film Ödülleri (APSA) ve 34. Avrupa Film Ödülleri’nde (EFA) de yarıştı. Film aynı zamanda birçok ödüle layık görüldü.

- 58. Altın Portakal Film Festivali’nde 3 Ödül kazandı. Biri de ‘En İyi Film’ ödülüydü.

-Almanya’da düzenlenen 71. Berlin Film Festivali’nde, yönetmen Ferit Karahan’ın ‘Okul Tıraşı’ filmi Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI) ödülüne layık görüldü.

- Okul Tıraşı, İspanya’da düzenlenen 36’ncı Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’dan ‘En İyi Film’ ve ‘Seyirci Ödülü’nü kazandı

- Ferit Karahan, yeni filmi ‘Okul Tıraşı’ ile 17 - 23 Temmuz arasında Sırbistan’da düzenlenen 28. Avrupa Film Festivali Palıć’ten ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ ile döndü.

- 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo Ödülü’ aldı. 

- 11. Atlántida Film Festivali – Eleştirmenler Ödülü

- 17. Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü

- 37. Hayfa Uluslararası Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

- 2021 Chicago Uluslararası Film Festivali – En İyi Film Ödülü (Golden Hugo)

-  2021 Duhok Uluslararası Film Festivali – En İyi Kürtçe Senaryo Ödülü

- 2021 İsfahan Uluslararası Çocuklar ve Genç Yetişkinler İçin Film Festivali – Onur Ödülü

- 2021 Lizbon ve Estoril Film Festivali – Özel İlgi Ödülü

- 2021 Ourense Bağımsız Film Festivali – ‘Carlos Geli’yim Ödülü

- 28. Sarajevo Film Festivali – Seyirci Ödülü

- 32. Ankara Uluslararası Film Festivali – En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü

-  9. Boğaziçi Film Festivali – En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu Ödülü
 

Okul Traşı Filminin Konusu

Okul Tıraşı, şehir dışındaki bir yatılı okulda okuyan Yusuf’un bir anda rahatsızlanan arkadaşı Memo’yu hastaneye götürme talebinin okul yönetimi tarafından zamanında kabul görmemesi ve yoğun kar yağışıyla yolların kapanmasıyla birlikte gelişen olayları konu ediniyor.


Şehirden tamamen izole, katı bir disiplinle yönetilen Doğu’da karlar altında ücra bir yer. Duş alma, yemek yeme ritüelleriyle, kafesin içinde kilitli televizyonuyla bir kışlayı andıran yatılı bir okul.


Yatılı erkek okulunda okuyan Yusuf, esrarengiz bir şekilde hastalanan ve durumu her an daha da kötüye giden arkadaşını hastaneye ulaştırmak istemektedir. Başlangıçta okul bürokrasi yüzünden hastaneye götürülmeyen Memo, sonrasında istense de yoğun kar yağışının yolları kapatmasından dolayı hastaneye ulaştırılamaz. Yolların açılmasını bekleyen öğretmenler ve öğrenciler, bu işten yakalarını sıyırmaya çalışırken, acımasız hesaplaşmalar ve sakladıkları sırlar da gün yüzüne çıkar.

16-03-2022
Yazar Hakkında
Belma Arslan

Belma Arslan

1985 yılında Adapazarı'nda doğdu. 2008 Yılında Sakarya Üniversitesi Turizm ve Seyahat İşletmeciliğinden, 2011 yılında da Anadolu Üniversi .. devamı.. mail
Yorumlar