Anadolu Hisarı Canlı YayınıAnadolu Hisarı; tarihi Yıldırım Bayezid dönemine dayanan, Osmanlı'nın en büyük stratejik kozlarından biri olan bölgelerden biridir.

Şimdilerde turistik bölgelerden biri olan hisar 1391-99 yılları arasında dördüncü Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilmiştir. Hisarın kurulmasının ana sebebi boğaz geçişlerini kontrol altına almak ve Rumeli yakınlarından çıkabilecek olası bir savaşta orduyu karşı kıyıya geçirebilmektir.

Toplamda 7 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen hisar kale, iç kale surları ve üç kuleden oluşmaktadır. Konumu olası bir saldırıda en iyi stretejik noktalardan biridir. Anadolu Hisarı'nın sur kalınlıkları 2,5 metredir.

Anadolu Hisarında 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet'in talimatıyla çok önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerin ardından Hisarın dayanıklılığı inanılmak şekilde artmıştır. Bu zamana kadar müdafaa amacıyla kullanılan hisar, artık taarruz yapılabilecek duruma gelmiştir.

Hisarda yapılan değişikliklerden sonra bölge yavaş yavaş yerleşim alanı olmaya başlar. Hisar yakınlarına önce askerler daha sonra da halk yerleşmeye başlar.

İstanbul'un Fethi sonrası Karadeniz bölgesinden gelen saldırılar Anadolu Hisarı'ndan karşılanır. Karadenizin kontrolü tamamen Osmanlı Devletine aldıktan sonra hisar 16'ncı yüzyılda önemini kaybeder.

Şimdilerde müzeye dönüştürülen yapı, tarihi izleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.


Kanal Adı: Anadolu Hisarı
Yayın Merkezi: İstanbul
Kanal Türü: Kamera
Ünvanı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İletişim Bilgileri
Telefon: 0(212) 455 13 00
E-mail: [email protected]
Web: http://www.ibb.gov.tr
Adres: Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Caddesi No.25 Fatih / İstanbul, 34134


Anadolu Hisarı canlı yayınını sitene ekle

Anadolu Hisarı İzleyici Yorumları


Yorum Yap
Hatalı Yayın Bildir
Adınız E-Posta Yormunuz
Kemal2021-09-29 12:10:59Canl yayın yazıyor arkadaşlar nasıl anlamadınız?
baris2021-09-29 10:20:26valla bende anlamadım
er2020-07-12 19:38:50gerçek mi bu görüntüler

Aktif İzleyiciler

» Canlitv.com'da şuan aktif olan ziyaretçilerin izlediği kanallar.