15 Nisan Pazartesi Reyting Sonuçları

15 Nisan Pazartesi Reyting Sonuçları
Yazar: Oğuzhan Temel
Tarih: 2019-04-16
15 Nisan 2019 Pazartesi reyting sonuçları belli oldu. Çukur, Söz, Zalim İstanbul ve Yasak Elma dizilerinin yarıştığı günde en çok hangi dizi izlendi? İşte dünün reyting sonuçları!

15 Nisan Pazartesi reyting sonuçları belli oldu. Çukur, Söz, Zalim İstanbul, Yasak Elma ve Survivor gibi yapımların ekrana geldiği günde hangi dizi seyirciden geçer not almayı başarabildi? Dünün reytingleri haberimizde!

TOTAL VE AB'DE EN ÇOK HANGİ YAPIMLAR İZLENDİ?

60. bölümünde Sena'nın ölümüyle izleyicileri gözyaşlarına boğan Çukur dizisi dün 61. yeni bölümüyle ekranlardaydı. Yeni bölümde birçok yeni gelişme yaşanırken dizi 9,65 izlenme oranıyla total'de ikinci, 9,45 izlenme oranıyla ise ab'de günü ikinci sırada tamamladı.

Öte yandan yayınlandığı hergün reyting listelerinde üst sıralarda yer almayı başaran 'Fatih Portakal ile Fox Ana Haber' ise total'de 9,65 izlenme oranıyla birinci, ab'de 9,33 izlenme oranıyla günü ikinci sırada tamamlayan yapım oldu.

Reyting kategorilerinde ilk iki sırada 'Çukur' ve 'Fatih Portakal ile Fox Ana Haber' yer alırken yayınlanan diğer dizilerin sıralamaları da şu şekilde;

15 NİSAN 2019 PAZARTESİ TOTAL REYTİNGLERİ

15 NİSAN 2019 PAZARTESİ AB REYTİNGLERİ

15 NİSAN 2019 PAZARTESİ ABC1 REYTİNGLER

REYTİNG NEDİR?

Reyting; İngilizce rating sözcüğünden türeyen, dilimizde “derece, derecelendirmek ve ölçümleme” anlamlarına gelen kelimedir. Televizyon kanallarının ve bu kanallarda yayınlanan programların ne kadar izlendiğini gösteren sistemdir.

Günümüzde bir çok izleyici, takip ettiği programların izlenme oranları ile yakından ilgileniyor olsa bile, reytingler aslında izleyiciyi etkileyen bir durum değildir. Sistemin tek amacı televizyona reklam veren şirketlerin iş yükünü azaltmak ve reklamlarını en doğru şekilde kullanmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda ölçümlemeye dahil olan kanallar, yayınladıkları yapımların izlenme oranlarını göz önünde bulundurarak, yayın hayatına devam etmesi veya final yapması konusunda karar vermektedirler.

REYTİNGLER NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü, birçok Avrupa ülkesinde izlenme oranlarını belirleyen AGB Nielsen şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda sistem TNS tarafından devralınmıştır.

Reytingler peoplemeter adı verilen özel bir cihazla hesaplanmaktadır. Bu cihaz sadece TNS tarafından belirlenen hanelerde bulunmaktadır.

Peoplemeter, parayla satın alınamaz ve bu cihaza sahip olan hanelerin sisteme dahil olduklarını kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

Şimdilerde 2200’den fazla hanenin ölçümleme sistemine dahil olduğu bilinmektedir. Bu sisteme dahil olan haneler, ölçümlemelerden maddi bir gelir elde etmemektedirler. TNS tarafından ölçümlemeye dahil olan hanelere belirli aralıklarla küçük ev eşyaları hediye edilir.

TOTAL, AB VE ABC1 NE ANLAMA GELİYOR?

Reytingler, TOTAL, AB ve ABC1 olarak gruplara ayrılmaktadır. Her grup ayrı özellikler barındıran hanelerin verilerine göre şekillenmektedir. Reklam şirketleri en çok AB grubunu dikkate almaktadırlar. Nedeni ise bu gruba dahil olan hanelerin alım gücü ve eğitim durumlarının yüksek olmasıdır. AB grubunda yer alan hanelerin çoğu üniversite mezunu ve memurdur.

Gruplarda kategori c, d, e olarak düşmeye devam etmektedir. E grubu, eğitim ve ekonomi durumu en düşük olan haneleri TOTAL grubu ise a, b, c, d ve e kategorilerinin toplamını temsil etmektedir.

TRT 1 izle
Show Tv izle
Star Tv izle
NTV izle
TRT Haber izle
Haber Türk izle
CNN Türk izle
TRT Spor izle
Etiketler
Yorumlar