3 Ağustos Pazartesi Reyting Sonuçları

3 Ağustos Pazartesi Reyting Sonuçları
3 Ağustos Salı reyting sonuçları belli oldu. TOTAL ve AB reyting kategorilerinde günün en çok izlenen yapımları hangileri oldu? İşte dünün reytingleri!

3 Ağustos Salı reyting sonuçları belli oldu. Dün tv ekranlarında MasterChef Türkiye, Gençliğim Eyvah ve Çarkıfelek Bayram Özel programı yeni bölümüyle yayınlanan yapımları oldu. Peki üç yapım arasında kıyasıya geçen reyting mücadelesinin kazananı kim oldu? İşte dünün reytingleri!

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

Bayram tatilinin ardından final seçmeleriyle ekrana gelen tv8'in başarılı yarışma programı MasterChef Türkiye dün en çok izlenen yapım oldu. Atv'nin yeni yaz dizisi Gençliğim Eyvah ikinci sırada zirveyi takip ederken, Fox Ana Haber üçüncü, Show Ana Haber dördüncü, Çarkıfeler Bayram Özel programı ise listenin beşinci sırasında kendine yer bulabildi.

1 - MASTERCHEF TÜRKİYE
2 - GENÇLİĞİM EYVAH
3 - FOX ANA HABER
4 - SHOW ANA HABER
5 - ÇARKIFELEK BAYRAM ÖZEL

AB REYTİNG SONUÇLARI

AB kategorisinde zirvenin adı değişmedi. MasterChef Türkiye tüm kategorilerde günü birinci sırada tamamlarken, TOTAL'de zirvenin yakın takipçisi Gençliğim Eyvah üçüncü sırada yer aldı. Fox Ana Haber ikinci, Diriliş Ertuğrul tekrar bölümü dördüncü, Çöpçüler Kralı filmi ise beşinci sırada yer alan yapım oldu.

1 - MASTERCHEF TÜRKİYE
2 - FOX ANA HABER
3 - GENÇLİĞİM EYVAH
4 - DİRİLİŞ ERTUĞRUL (TKR)
5 - ÇÖPÇÜLER KRALI

REYTİNG NASIL ÖLÇÜLÜR?

Reyting sonuçları ülkemizin tamamını ilgilendirse de sadece 2200 aileden alınan sonuçlarla belirlenir. Bu kadar az denekle yapılan ölçme işlemi sonucunun gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tartışılsa da başka bir yöntem şu an için yoktur. Peoplemeter adı verilen bir aletin belirlenen evlere yerleştirildikten sonra ölçümler yapılır. Etik olarak yapımcıların ve televizyon yöneticilerinin nerede olduğunu bilmediği bu Peoplemeterlar 24 saat boyunca en fazla izlenen programları liste halinde ortaya koyar.

Peoplemeterlar maddi ve sosyal durumlarına göre evlere dağıtılır. Böylece A-B, C1, C2, ve D-E grupları oluşturulur. Bu gruplar ailedeki en etkin kişinin eğitimi ve mesleğine göre belirlenir. AB grubu mesleki ve maddi olarak yüksek grup olarak kabul edilir. Ülkemizde AB grubu izleyici kitlesi olarak sadece 5 milyon kişi olduğu kabul edilir. Diğer gruplarda TOTAL seyirci kitlesini oluşturur. Bunlar yaş gruplarına göre de sınıflandırılır ve ölçüm başlar. 

Bu şekilde reyting ölçümü ile hangi programın hangi sosyal kitleye ulaştığını ya da hangi yaş aralıklarına hitap ettiği de belirlenir. Bütün bunlar reklamın değerini belirler. Reklam verecek firmalar ilk olarak dizinin hangi reyting grubuna hitap ettiğine bakarlar ve ona göre reklamlarını çıkmaya başlarlar. Burada tabii ki dizinin izlenme oranının yüksek olmasını da isterler. Yüksek reyting de yüksek reklam ücreti demektir. 

Reytingi az olan dizilerin doğal olarak reklam geliri de az olur. Şunu belirtmeden geçmeyelim her kanal saatte 12 dakika reklam yayınlar. Az reyting alan dizi de 12 dakika reklam yayınlar ama reytingi düşük olacağı için saniye ücreti de düşük olacaktır. Dizinin geleceği için reklamın önemli olduğunu biliyoruz. Az izlenme az para doğurur. Reyting alamayan diziler Sponsor da bulamaz. Bu tür reyting alamayan diziler birkaç bölümde final yaparlar. 

04-08-2020
Yazar Hakkında
Merve Temel

Merve Temel

Merve, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 1994 yılında dünyaya geldi. Tipik bir akrep burcu kadınıdır. Gebze Endüstri Meslek Lisesi Grafik Tasarım b .. devamı.. mail
Yorumlar
Etiketler