5 Eylül Perşembe reyting sonuçları belli oldu

5 Eylül Perşembe reyting sonuçları belli oldu
5 Eylül Perşembe reyting sonuçları belli oldu. TOTAL ve AB kategorilerinde dün Benim Tatlı Yalanım, Yaparsın Aşkım ve Güven Bana hangi sırada yer aldı? İşte dünün reytingleri!

5 Eylül Perşembe reyting sonuçları belli oldu. Dün akşam Benim Tatlı Yalanım, Yaparsın Aşkım, Güven Bana yeni bölümüyle ekrana gelirken günün birincisi hangi yapım oldu. Geçen hafta total ve ab kategorilerinde birinci sırada yer alan Benim Tatlı Yalanım dizisi bu hafta da aynı performansı gösterebildi mi? İşte dünün reytingleri...

REYTİNG NEDİR?

Reyting; İngilizce rating sözcüğünden türeyen, dilimizde “derece, derecelendirmek ve ölçümleme” anlamlarına gelen kelimedir. Televizyon kanallarının ve bu kanallarda yayınlanan programların ne kadar izlendiğini gösteren sistemdir.

Günümüzde bir çok izleyici, takip ettiği programların izlenme oranları ile yakından ilgileniyor olsa bile, reytingler aslında izleyiciyi etkileyen bir durum değildir. Sistemin tek amacı televizyona reklam veren şirketlerin iş yükünü azaltmak ve reklamlarını en doğru şekilde kullanmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda ölçümlemeye dahil olan kanallar, yayınladıkları yapımların izlenme oranlarını göz önünde bulundurarak, yayın hayatına devam etmesi veya final yapması konusunda karar vermektedirler.

Türkiye’de ilk reyting ölçümü, birçok Avrupa ülkesinde izlenme oranlarını belirleyen AGB Nielsen şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir. İlerleyen yıllarda sistem TNS tarafından devralınmıştır.

Reytingler peoplemeter adı verilen özel bir cihazla hesaplanmaktadır. Bu cihaz sadece TNS tarafından belirlenen hanelerde bulunmaktadır.

Peoplemeter, parayla satın alınamaz ve bu cihaza sahip olan hanelerin sisteme dahil olduklarını kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

Şimdilerde 2200’den fazla hanenin ölçümleme sistemine dahil olduğu bilinmektedir. Bu sisteme dahil olan haneler, ölçümlemelerden maddi bir gelir elde etmemektedirler. TNS tarafından ölçümlemeye dahil olan hanelere belirli aralıklarla küçük ev eşyaları hediye edilir.

06-09-2019
Yazar Hakkında
Yorumlar
Etiketler