Halit Kıvanç’tan Kötü Haber! Halit Kıvanç’ın Sağlık Durumu Nasıl?

Halit Kıvanç’tan Kötü Haber! Halit Kıvanç’ın Sağlık Durumu Nasıl?
Gazeteci, maç spikeri ünlü duayen Halit Kıvanç’tan kötü haber. Meslektaşı olan Ertem Şener, Halit Kıvanç’ın sağlık durumunu aktardı. Herkesten dua istedi. Peki Sağlık durumu Nasıl?

Ünlü gazeteci, maç yorumcusu ve sunucu Halit Kıvanç’ın sağlık durumu sosyal medyada gündem oldu. Uzun zamandır ekranlardan uzak olan Halit Kıvançtan haber alınamazken, akşam sağlık durumunun kötü olduğunun duyurulması tüm sevenlerini üzdü. ‘Var Odası’ programının sunucusu olan futbol yorumcusu Ertem Şener, Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre sunuculuk yapan Halit Kıvanç için dua istedi. Geçtiğimiz akşam İnstagram üzerinden yaptığı paylaşımla Ertem Şener için dua istemesinin ardından Halit Kıvanç kimdir, kaç yaşında, sağlık durumu nasıl, hastalığı ne sorularının cevabı araştırılmaya başlandı. Dünya çapında bir üne sahip olan Halit Kıvanç futbolcu Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci olarak biliniyor. İşte Halit Kıvanç’ın sağlık durumu ile ilgili detaylar…

Halit Kıvanç Hasta mı? Halit Kıvanç’ın Sağlık Durumu Nasıl?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 18 Şubat 1925’te İstanbul’da dünyaya gelen 139 sicil numaralı kıdemli üyesi Halit Kıvanç’ın 97. doğum gününü kutlayan bir mesaj yayınlamıştı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

‘’Halit Kıvanç’ın yeni yaşı kutlu olsun. Spor gazeteciliğinin usta isimlerinden Sevgili Halit Kıvanç yeni yaşın kutlu olsun. Türk sporuna ve gazeteciliğine verdiğin hizmetlerle basın topluluğumuzun unutulmaz isimleri arasında yer aldın. Sağlıklı, güzel yaşlar dileğimizle’’


Ertem Şener

Ünlü spiker Şener, duayen gazeteci Halit Kıvanç’ın sağlık durumuna ilişkin İnstagram hesabından herkesi üzen paylaşımda bulundu. 

Ertem Şener, sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide, ‘’Halit Kıvanç ustamızı aradım dün akşam. Kendisini programımıza davet edecektim. Çok değerli ve kıymetli eşi, hanımefendi telefonu açtı. Sesini duymak istedim Halit abimizin, ustamızın. ‘’Mümkün değil şu an’’ dedi ve ekledi: ‘’Artık kimseyi tanımıyor, konuşamıyor ve çok hasta’’ Türkiye’ye maç anlatmayı, futbolu, sporu, konuşmayı öğreten büyük ustamız için lütfen dua edelim. Sesi ile büyüdük. Sesi ile bu işi sevdik. Bana hep sorarlar: Anlatıp da unutamadığın maç hangisi? Cevap çok net. Tabi ki, Halit Kıvanç ustam ve İlker Yasin ile, büyüklerimle beraber anlattığım, Fenerbahçe - Sevilla şampiyonlar maçı.

Ne Ronaldinho’nun çalımları, ne Messi’nin büyük futbolu, ne Ronaldo’nun büyülü futbolu, ne diğerleri… Sadece Halit Kıvanç ile beraber anlattığım Fenerbahçe - Sevilla maçı. Dua ediyoruz Halit Kıvanç ustamıza, büyüğümüze, Türkiye’nin sesine. Allah şifalar versin. Seni, sizi çok ama çok seviyorum HALİT KIVANÇ hocam’’ notunu düştü.

Halit Kıvanç Kimdir? Kaç Yaşında?

Halit Kıvanç, 18 Şubat 1925 yılında İstanbul’da doğdu, radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri. 1955 yılında Bülbin Kıvanç ile evlenmiştir. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır.

Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt-Kozluk ilçesinde hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.

1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor) gazetesini çıkardı. Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı. Ülkemiz’de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV’nin bir çok yayınında ‘ilk’lerin adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve TV de nakletmistir.
 

Sunuculukta 50 yılını 2005’te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç’la Ustalar, NTV Radyo’da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor’da Futbol Bir Aşk adlı programları sundu. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

Halit Kıvanç’ın Yazdığı Kitaplar

Ve Allah Gazeteciyi Yarattı 1959 İstanbul Matbaası.

Kazulet Hanımın Minisi 1968 Altın Kitaplar

Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat 1977 Meta Yayınları

Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) 1977 Kelebek Yayınları.

Gülmece Güldürmece 1978 (1. Baskı) Kelebek Çocuk Kitapları

Ve Karşınızda Halit Kıvanç 1979 (1. Baskı) Milliyet yayınları 1980 Karacan yayınları

Gelin Yarışalım 1982 Kelebek Yayınları (Kelebek Çocuk Kitapları)

Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra 1982 Karacan yayınları

Gool Diye Diye 1983 Hürriyet Yayınları.

Hadi Anlat Bakalım Anılar 1 1988 (3. baskısı) Yorum Kitapları

Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen’le söyleşiyor 1988 Yapı Kredi Yayınları.

Çok Affedersiniz Ama… 1999 Aksoy Yayıncılık.

Telesafir Bizde TV Böyle Başladı 2002 Remzi Kitabevi

Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930’dan 2002’ye 2002 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Futbol! Bir Aşk… 2004 İletişim Yayınları

Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı 2006 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

23-02-2022
Yazar Hakkında
Belma Arslan

Belma Arslan

1985 yılında Adapazarı'nda doğdu. 2008 Yılında Sakarya Üniversitesi Turizm ve Seyahat İşletmeciliğinden, 2011 yılında da Anadolu Ünivers .. devamı.. mail
Yorumlar