Pakize Suda’nın Son Hali Sevenlerini Üzdü! Pakize Suda’nın Hastalığı Ne?

Pakize Suda’nın Son Hali Sevenlerini Üzdü! Pakize Suda’nın Hastalığı Ne?
80’li yılların güzel oyuncularından, Yeşilçam’ın usta isimlerinden, yazar ve program sunucusu Pakize Suda’nın son hali sevenlerini üzdü. Peki, Pakize Suda’nın hastalığı ne?

23 Nisan 1952 İzmir doğumlu olan Pakize Suda, 80’li yılların en güzel kadınlarından biri olarak tanımış, boylu  poslu yapısı ve sarışın haliyle güzelliğini ise 17 yaşındayken ‘Ege Güzeli’ seçilerek tescillemişti. O dönemin kadınlarından ayırt edilir yapısı ile sahnelerde fırtınalar estiren Suda, daha sonra Yeşilçam filmlerinde rol almış o dönemde yine Yeşilçam’ın önemli isimlerinden oyuncu ve ses sanatçısı Gökhan Güney ile aşk yaşamıştır. 7 yıl süren birlikteliklerinin ardından çift ayrılmış fakat uzun sürede isimleri birlikte anılmaya devam etmişti. 2007 yılında Müge Anlı ile Dobra Dobra programını birlikte sundular. Programın ardından ‘Lezzete Yolculuk’ isimli yemek belgesilini sunmuştu. Uzun yıllardır da Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olarak yazılarını yazıyordu. Son olarak geçtiğimiz yıl Pakize Suda’nın yerine vasi olarak yeğeni Dilara Elagözli’nün atanması ile sevenleri durumunu merak etmeye başladı. Pakize Suda’nın nesi var? Hastalığı ne?

 

Pakize Suda’ya Ne Oldu? Pakize Suda’nın Nesi Var?

Gazetelerden, magazin ve televizyondan tanıdığımız isim Pakize Suda bir süredir demans hastalığı ile mücadele ediyor. Pakize Suda’nın son görüntüsü sevenlerini bir hayli üzdü. 

 

Pakize Suda’nın Hastalığı Ne?

70 yaşında olan Pakize Suda’ya geçtiğimiz yıl demans teşhisi kondu.

Demans Ne? Tek bir hastalıktan oluşmayan, hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen bir grup semptomu tanımlar. Demansların yaklaşık %60 ila %80’inden sorumlu olan en sık gözlenen türü olan Alzheimer demansıdır.


Pakize Suda’nın vasi olarak atadığı yeğeni Dilara Elagözlü (46) Pakize Suda’nın hastalığı için şunları söylemişti: ‘’Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Bu durumunu birlikte çalıştığı insanlar da fark etti. Rahatsızlığını uzun süre kendisi de kabul etmedi. İyi olduğu süre içinde ‘’siz kendinize bakın’’ dedi. Yaşadığı duygusal şeylerde bu hastalığı tetikledi anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olması gibi. Belli bir süre tiroid haplarını kullanmadı. Bir keresinde bana ‘’her şeyi unutarak ölmek istiyorum’’ dedi. Kendi başına 18 yaşından beri tek yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Yapısı gereği sinirli ve şüpheci olması hastalıkla daha da ilerledi. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hale geldi. Etrafından 3 sene önce bize şikayet geldi, evine gittim, evi çok dağınıktı, ortalığı toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik ama kabul etmedi.’’

 

Pakize Suda’nın Son Durumu Ne?

2021 yılında demans teşhisi konan Pakize Suda, ses sanatçısı Onur Akay’ın iddiasına göre Fethiye’de özel bir bakım evinde tedavi görüyor ve durumu gittikçe ciddileşiyor.   

 

Onur Akay, Pakize Suda’nın son durumu şu sözlerle anlattı; ‘’Pakize Suda, Fethiye’de ücreti oldukça yüksek olan, Alman hastaların da tedavi gördüğü özel bir bakımevinde kalıyor ve orada çok iyi bakılıyor. Artık hiç kimseyi tanımayan ve hiçbir şeyi hatırlamayan Pakize Suda, orada oyun oynayan bir çocuk gibi mutlu ve diğer hastalarla birlikte birbirlerinin ayakkabılarının teklerini giyerek eğleniyor, gülüyor ve oynuyor.’’

 

25-05-2022
Yazar Hakkında
Belma Arslan

Belma Arslan

1985 yılında Adapazarı'nda doğdu. 2008 Yılında Sakarya Üniversitesi Turizm ve Seyahat İşletmeciliğinden, 2011 yılında da Anadolu Ünivers .. devamı.. mail
Yorumlar