RTÜK 6 kanala inceleme başlattı

RTÜK 6 kanala inceleme başlattı
RTÜK:Halkı aşağılayan,saldırılarla milletimizi küçük düşürmeye çalışan konuşmalara yer verilen HALK TV, TELE 1, KRT, TV 5, FLASH HABER ve SZC TV hakkında incelemeler yapılmaktadır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlanır sonuçlanmaz 6 haber televizyon kanalı hakkında inceleme başlattı. İzleyicilerden gelen şikayet ve istekleri değerlendirdiklerini söyleyen RTÜK bunun üzerine inceleme başlattıklarını açıkladı.

RTÜK 6 kanala inceleme başlattı

Radyo ve Televizyon Üst Kurumu konuyla ilgili olarak Seçim sürecindeki yayın ilkeleri ihlalleri ve YSK yayın yasaklarına uymayan kanallar hakkında önemli duyuru!  Başlığıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ; "Milli iradenin tecelli ettiği seçim günü akşamı FOX TV'de programcılardan Çiğdem Toker'in "Demokrasi sandıktan ibaret değildir" şeklindeki açıklamaları ve yayının tamamı uzmanlarımız tarafından raporlaştırılmaya başlanmıştır. Raporun tekemmül etmesine müteakip ilk Üst Kurul toplantısında dosya karara bağlanmak üzere gündeme alınacaktır. Yine İzleyicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine sandıkların açıklaması ve sonuçların belli olmasıyla birlikte halkı aşağılayan, hakaret ve saldırılarla necip milletimizi küçük düşürmeye çalışan konuşmalara yer verilen HALK TV, TELE 1, KRT, TV 5, FLASH HABER ve SZC TV ilgili de incelemeler yapılmaktadır.”

Aziz milletimizi küçük düşürmeye çalışanlara sessiz kalmayacağız

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK’ün bu kararını alıntılayarak twitter üzerinden şöyle bir paylaşımda bulundu : "Millî iradeye, demokrasiye, seçim sonuçlarına saygı duymayan ve halkımızı aşağılayan, aziz milletimizi küçük düşürmeye çalışanların bu tutumlarına sessiz kalmayacağız".

İlhan Taşçı; Yaptığınız Üst Kurul'un yetkisini gasptır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na CHP kontenjanından katılan İlhan Taşçı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in bu açıklamalarını alıntılayarak sert çıktı. Şahin’in oyu belli olduğunu belirterek bunun çok sakıncalı olduğunu şu paylaşımıyla duyurdu : “"Siz zaten kararınızı vermişsiniz! İsterseniz Üst Kurul'u dahi toplamadan vereceğiniz cezaları da açıklayıverin. Yaptığınız Üst Kurul'un yetkisini gasptır. Kurul daha toplanmadan sizin oyunuzun rengi belli olmuştur. Siz bu dosyaların görüşülmesine katılamazsınız."

Çifte standart mı?

Öte yandan bazı kanallar seçim yasağını delerek sonuçları erkenden açıkladı. TVNET, Yeni Şafak gibi kanallar, yasaklar kalkmadan önce sonuçları verdiler. Seçimlerle ilgili yayın yasağı, YSK Başkanın yaptığı açıklama ile kalkmıştı. Bu şekilde yayın yapan kanallara herhangi bir müeyyide uygulanmaması çifte standart olarak algılandı

30-05-2023
Yazar Hakkında
Yorumlar