Kızılcık Şerbeti’nin Yayınlanmamasının Bedeli Show Tv’ye Ağır Oldu

Kızılcık Şerbeti’nin Yayınlanmamasının Bedeli Show Tv’ye Ağır Oldu
Yayını RTÜK tarafından beş bölüm durdurulan Kızılcık Şerbeti’nin yayınlanmaması kanal için maddi yönden büyük zarar olarak ortaya çıktı.

Dizi ve televizyon sektöründe son günlerin en çok konuştuğu, tartıştığı ve ender de olsa birlikte hareket ettiği konulardan olan Kızılcık Şerbeti’ne RTÜK tarafından uygulanan beş bölüm yayın durdurma ve 1,5 Milyon lira para cezasının sektöre ve özellikle de Show Tv cephesine başka yansımaları da olmaya başladı. Kadına şiddet sahneleri sebebiyle uygulanan ve bugüne kadar başka örneği görülmeyen beş bölüm yayın durdurma cezası sektörde büyük tepki çekmiş ve Kızılcık Şerbeti’nin en yakın rakibi Yalı çapkını bile bu duruma tepkisini göstermişti. Mahkeme tarafından da onaylanan cezanın uygulanmasına ise mahkeme kararının alındığı günün akşamı başlanmıştı. Show Tv cephesinde zorunlu olarak uygulanan bu yayın durdurma cezasının bedeli kanalı ağır oldu. Kızılcık Şerbeti yerine RTÜK tarafından belirlenen bir belgeselin yayınlandığı akşam kanalın Kızılcık Şerbeti için revize ettiği tüm reklamlar iptal oldu. Bu durum karşısında kanal büyük bir maddi darbe yerken dizinin setinden de çekimleri durdurma kararı geldi.

Bölüm başı 25 Milyon Kayıp

Gold Film tarafından hazırlanan ve sezon ortasında Show Tv ekranlarında yayınlanmaya başlayan yeni dizilerden Kızılcık Şerbeti dizinin bir bölümünde yer alan kadına şiddet sahneleri sebebiyle RTÜK tarafından beş bölüm yayın durdurma cezasıyla cezalandırılmış ve bu karar mahkeme tarafından da onaylanmıştı. Bu kararın alındığı akşam dizi yayından Show Tv tarafından çekilmiş ve yerine RTÜK’ün belirlediği belgesel yayınlanmıştı. Bunun kanala olan maddi karşılığı belli oldu. Dizi için reklam verenlerle reklam anlaması yapan ve reklam kuşaklarını revize eden kanal son anda dizinin yayından çekilmesiyle 25 Milyon TL kayıp yaşadı. Ayrıca dizinin yayınlanmayacak diğer bölümleriyle birlikte bu tutar toplamda 125 Milyon Lira gibi bir rakama ulaşacak. Üstelik kanal bu kuşakta RTÜK’ün belirlediği yapımları yayınlayacak ve reklam alamayacak. Kanal için büyük darbe olan bu durum aynı zamanda dizinin ekibini de etkiledi.

Dizi Tatile Çıktı

Beş bölüm yayın durdurma cezası alan Kızılcık Şerbeti dizisinin seti yapım şirketi Gold Film tarafından iptal edildi. Dizinin halihazırda yayına hazır iki bölümünün olduğu bilinirken yeni bölümlerin çekimi iptal edildi ve ekip tatile çıktı. Bu durum karşısında dizinin ekibinin herhangi bir ödeme alamayacağı belirtildi. Ekibin maddi yönden zor duruma düştüğü belirtilirken dizi ile ilgili final haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığı ve dizinin yayınına devam edeceği öğrenildi.

20-04-2023
Yazar Hakkında
Emir Mete

Emir Mete

1984 yılında Sivas’ın uzak bir köyünde her türlü moderniteden ve karmaşadan uzak bir şekilde dünyaya geldi. Çocukluğunu doya doya olmasa .. devamı.. mail
Yorumlar