Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma açıldı

Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma açıldı
Oğuzhan UĞUR hakkında "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re'sen soruşturma başlatıldı

Babala TV sahibi ünlü youtuber Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı. Deprem felaketinde ekibi ile birlikte arama kurtarma çalışmalarında büyük uğraşlar veren Uğur hakkında deprem bölgesinde baraj duvarlarının çatladığı şeklinde yaptığı paylaşım sebebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma açıldı.

Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma açıldı

Babala TV hesabından “Hatay Antakya Yarseli Barajı duvarı çatlamış. Allah aşkına buraya ekip yollansın. Çok yağmur yağıyor.” şeklinde yapılan paylaşım sonrası bu paylaşımların deprem bölgesinde depremzede vatandaşlar arasında korku ve paniğe neden olduğu, arama kurtarma çalışmalarında aksamalara neden olduğu dikkate alınarak "BaBala TV" isimli twitter hesabında yapılan paylaşımlar nedeniyle hesap sahibi olduğu tespit edilen Oğuzhan Uğur hakkında "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re'sen soruşturma başlatıldı.

Bizimle ilgili çok çirkin haberler çıkıyor.

Bugün  İstanbul Cumhuriyet Başsavcığı’na giderek ifade veren Oğuzhan Uğur son durum hakkında açıklamalarda bulundu; “Bizimle ilgili çok çirkin haberler çıkıyor. Diyorlar ki 7 Şubat'ta Babala TV bir tweet atıyor. Bu tweet üzerine bölgede olaylar çıkıyor. İnsanlar ölüyor, ekipler bölgeyi terk ediyor. Hesap vereceksiniz, katilsiniz vs vs… Bunları görmüşsünüzdür.Babala TV'de 500'e yakın gönüllü çalışıyor. Gece gündüz telefon başındalar. Bölgeden gelen ihbarları değerlendiryor ve hemen teyit merkezimize götürüyorlar.”

Bakanlık yetkilisi, uydu görüntülerini aldık, bunu insanlara duyurmamız lazım, lütfen paylaşın  diyor

Oğuzhan Uğur kendilerine gelen haber sonrası tavırlarını şu şekilde açıkladı: “Arkadaşımıza bir haber geliyor. Kendisini bakanlık yetkilisi olarak tanıtan bir hanımefendi diyor ki; efendim “Uydu görüntülerini aldık, bunu insanlara duyurmamız lazım, lütfen paylaşın.' diyor. Kadının bakanlık yetkilisi olduğunu Linkedin'den teyit ediyor arkadaşımız. Ve bizden bir gün önce paylaşılmış birkaç haberi görüyor. Gazeteler ve Malatya Valiliği de var açıklamalar arasında. Bunların tamamını teyit kabul ediyor arkadaşımız ve bu tweeti paylaşıyor.”

Gerekli bilgi ve belgeler savcılığa verildi

“Bunun yalan olduğu birkaç saat sonra ortaya çıkınca da hemen tweeti kaldırıyor. Tweetten zaten benim haberimin olması mümkün değil. Kemik ekibin haberinin olması da mümkün değil. Çünkü 5 dakikada 1000 tweet paylaşıyor. Bu tweeti paylaşan arkadaş görevinden alındı. Keşke böyle bir durum olmasaydı. Gerekli bilgi ve belgeleri savcılığa verdik.” diyen Oğuzhan Uğur 3 saatlik ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

13-02-2023
Yazar Hakkında
Yorumlar