TRT'nin duayen ismi vefat etti!

TRT'nin duayen ismi vefat etti!
TRT'nin ilk yayınını yapan usta spiker 77 yaşında vefat etti. Herkes tarafından sevilen başspiker, yarın Karşıyaka Mezarlığı'ndan defnedilecek.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) bir usta isme daha veda ediyor. Türkiye'de 1968 yılında ilk televizyon yayınının sunuculuğunu yapan ve başspiker unvanıyla bilinen Cihangir Göker, 77 yaşında vefat etti. TRT'de 41 yıllık yayıncılık geçmişi olan Cihangir Göker yaptığı programlar ve çalışmalarla hayatı boyunca Türkçe'ye ve Türkçe yayıncılığa emek verdi. Göker'in vefatı dolayısıyla TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren bir taziye mesajı yayınladı.

TRT'nin duayen isimlerinden biri olan Cihangir Göker için İbrahim Eren tarafından yayınlanan başsağlığı mesajında "TRT'nin önemli isimlerinden emekli başspikerimiz, diksiyon ve etkili konuşma sanatının duayen ismi Cihangir Göker, hayata veda etti. Türkçenin doğru kullanımı için çok çalıştı, birçok insan yetiştirdi. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı. Cihangir Göker'in cenazesinin 29 Haziran günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilecek.

Gençlere sözlük tavsiyesi

Cihangir Göker 41 yıllık yayıncılık hayatında birçok kişinin mesleği öğrenmesine vesile oldu. Göker, 31 Ocak 1968 yılında TRT'nin ilk yayınının sunuculuğunu yapmış ve uzun yıllar bu sektörde hizmet vermişti. Göker'in tarihçi Afet İnan'la yaptığı "Atatürk Devrimleri" programındaki sunuculuğu akıllarda kalan önemli işlerden. Türkçe'nin doğru kullanılması konusunda yaptığı çalışmalarla da bilinen Göker, gençlere evlerinde Türkçe sözlük bulundurmasını öğütlemişti. En son 2019 yılında Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda Göker, "Dilini kaybeden milletler kaybetmeye mahkumdur" ifadelerini kullanmıştı.

Birçok ünlü isme eğitim verdi

TRT başspikeri Cihangir Göker, diksiyon ve etkili konuşma konularında birçok kişiye dersler vermiş ve kendi tecrübelerini genç nesillere aktarmıştı. Başkent İletişim Akademisi'nde ünlü isimlere de ders veren Göker, birçok ünlü televizyon sunucusunun eğitimine katkı sundu.

Göker, dilin önemini verdiği röportajda şu sözlerle anlatmıştı; "Ekonomik güç, hangi dili konuşturuyor dünyaya? İngilizceyi bu açık. Demek ki güçlü olmak gerekiyor. Bugün Alman, Fransız da çok güçlü ama bu ülkelerin ikinci dili de İngilizce oldu. Benim dilim Türkçem, bu dillerin içinde neden en üstte olmasın? Demek ki ekonomik açıdan güçlü olmak dilde hakimiyeti beraberinde getiriyor. Hatalı, yaygın söylenişler yaygın hale gelirse dil yok olur. Dil yok olursa o ülke yok olur. Dil eğer doğru kullanılmıyorsa yetersiz kullanılıyorsa düşüncülerin oluşumu dahi yetersizdir. Türkçeye sahip çıkacağız. Bu bizim geçmişimize, atalarımıza ve gelecek kuşaklara olan borcumuzdur."

29-06-2020
Yazar Hakkında
Metin Caba

Metin Caba

İlk ve ortaöğrenimini Giresun'da tamamlayan Caba, Üniversite hayatına Trabzon'da başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Bölümü'ne .. devamı.. mail
Yorumlar