Kırmızı Oda Dizisi Mahkemelik Oldu

Kırmızı Oda Dizisi Mahkemelik Oldu
Kırmızı Oda dizisinde 8 hafta yayınlanan İranlı Mitra’nın hikayesinin İranlı bir yazarın kitabından çalıntı olduğu iddia edildi ve OGM Pictures’e ve Tv 8’e dava açıldı.

Geçtiğimiz günlerde final yaparak ekranlara veda eden Kırmızı Oda dizisi ile ilgili final yapmasının ardından şok bir gelişme yaşandı. OGM Pictures tarafından hazırlanan ve Tv 8 ekranlarında iki sezon boyunca ekrana gelen başarılı yapım final yapmasının ardından geçen sezon dizide yayınlanan bir hikayeyle ilgili mahkemelik oldu. İki sezon boyunca Cuma akşamları ekrana gelen dizide geçen sezon yayınlanan ve 35. Bölümden itibaren yayınlanan İranlı bir kadının hikayesini anlatan bölümden dolayı mahkemelik olduğu öğrenildi. OGM pictures tarafından hazırlanan dizide yer alan İranlı Mitra’nın hikayesinin çalıntı olduğu iddia edilerek İstanbul Fikri Sinai Haklar Hukuk mahkemesine başvuruldu. Magazin basını ve sosyal medyada geniş şekilde yer alan olay sonrası Tv 8 ya da OGM Pictures tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hırsızlık Davası Açıldı

İki sezon süresince Tv 8 ekranlarında yayınlanan Kırmızı Oda dizisi final yaptıktan sonra mahkemelik oldu. Ünlü yazar Gülseren Budayıcıoğlu’nun eserinden televizyona uyarlanan dizide 35. Bölümünden itibaren yer İranlı Mitra’nın hikayesinin çalıntı olduğu iddia edildi. İranlı yazar Shahzade N. İgual’in avukatı tarafından İstanbul Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunuldu ve dizinin 35. Bölümünden itibaren yayınlanan İranlı Mitra’nın (Şehrazat) 8 bölümden oluşan hikayesinin kendi hayat hikayesini anlattığı Tahran’ın Kırmızı Sirenleri adlı kitabından alındığını iddia edildi. İranlı yazar Shahzade N. İgual’in avukatı aracılığı ile OGM Prodüksiyon ve Medya Hizmetleri A.Ş ve Tv 8’e dava açtı.

Şehrazat Hikayesi Çalıntı mı?

Ünlü yazar Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabından OGM Pictures tarafından dizi olarak uyarlanan Kırmızı Oda’nın 35 – 42. Bölümleri arasında yayınlanan Mitra’nın hikayesinin çalıntı olduğu iddia edildi. İranlı yazar Shahzade N. İgual, yayınlanan hikayenin kendi kitabından alındığını iddia etti. İranlı yazar Shahzade N. İgual OGM Pictures ve Tv 8 aleyhine öncelikle dizinin 35 – 42 bölümlerinin yurt içi ve yurt dışında yayınlanmasının, televizyon, dijital, basın, açık hava, sinema, satış noktası, basılı tanıtım malzemeleri, radyo, internet kanalları, sosyal medya ve diğer elektronik iletişim araçlarında kullanılmasının durdurulmasını talep etti ve 100 bin TL maddi tazminatın ihlal tarihinden başlayarak işleyecek ticari avans faiziyle birlikte davalılardan tahsil edilmesini istedi. Bilindiği gibi Mitra’nın hikayesi seyirci tarafından oldukça beğenilmişti. Hikayede Mitra’yı Melisa Aslı Pamuk ve usta isim Uğur Yücel yer almıştı.

03-03-2022
Yazar Hakkında
Yasemin Nisa

Yasemin Nisa

1983 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. 2010 yılında Anadolu universitesi iktisadi ve ida .. devamı.. mail
Yorumlar