Sanatçı ihsan Özgen Vefat Etti

Sanatçı ihsan Özgen Vefat Etti
Türk Müziği ve eğitim dünyası büyük bir ustasını kaybetti. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında öğretim görevlisi kemençe ustası İhsan Özgen hayatını kaybetti.

Müzik dünyası bugün ünlü bir ismini kaybetti. Magazin basınında ve internet sitelerinde yer alan son dakika haberlerine göre İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi ve aynı zamanda kemençe virtüözü İhsan Özgen hayatını kaybetti. Ünlü ismin musiki cemiyetinde çok önemli bir yere sahip olduğu ve Tamburi Cemil Bey’den sonra bu alanda yetişmiş en yetkin isimlerden biri olarak gösteriliyordu. Bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştiren ünlü kemençe ustası Özgen’in hayatını kaybetmesi özellikle eğitim ve sanat camiasında büyük bir üzüntüye sebep oldu. Ünlü ismin hayatını kaybetmesi dolayısıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bir mesaj yayınladı. İşte haberin detayları!

Ünlü Kemençe Ustası hayatını Kaybetti!

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında öğretim görevlisi olan ve bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştiren usta kemençe Virtüözü İhsan Özgen hayatını kaybetti. Usta ismin hayatını kaybetmesi dolayısıyla çalıştığı kurum olan İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda “Değerli hocamız İhsan Özgen’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle almış bulunmaktayız. Ülkemize nice sanatçılar kazandıran, öğrenciler yetiştiren, yüzyılımıza hafızalardan silinmez izler bırakan duayen hocamıza Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz” ifadelerinde bulunuldu. Ünlü ismin hayatını kaybetmesi dolayısıyla sanatçı Cihat Aşkın’da bir açıklama yaptı ve usta ismin vefatı dolayısıyla duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Bizde ünlü Kemençe ustasına Allah’tan rahmet ve yakınları ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

İhsan Özgen Kimdir?

Ünlü Kemençe ustası İhsan Özgen 1942 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. İlk orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuştur. Müzik ve resim çalışmalarına çok erken yaşlarda başlayan Özgen 1967 yılında TRT İstanbul Radyosu’na girmiş ve burada profesyonel olarak çalışmalarına başlamıştır. Usta isim hayatı boyunca müzik ve resim alanında pek çok çalışmalar yapmış ve yurt içinde ve dışında sayısız konserler vermiştir. Hayatı boyunca müzik ve resim kariyerine devam etti. İstanbul teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında öğretim görevlisi olarak yüzlerce öğrenci yetiştiren İhsan Özgen Tamburi cemil Bey’den sonra bu alanda ilk sıralarda gelen isimlerden biri olarak dikkat çekmiştir.

07-01-2021
Yazar Hakkında
Yasemin Nisa

Yasemin Nisa

1983 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. 2010 yılında Anadolu universitesi iktisadi ve ida .. devamı.. mail
Yorumlar