Ünlü isimlere 104'er bin liralık koronavirüs cezası!

Ünlü isimlere 104'er bin liralık koronavirüs cezası!
Koronavirüs salgını sonrası ortaya çıkan fırsatçıların reklamlarını yapan ünlü isimlere 104'er bin liralık ceza verildi. Uyarılara rağmen ünlü isimler tanıtıma devam etti.

Ünlü isimlerin yeni reklam ve tanıtım faaliyetleri sosyal medya hesaplarından yürütülüyor. Sosyal medyada özellikle de İnstagram gibi paylaşım sitelerinde ünlü isimler takipçilerine zaman zaman çeşitli ürünlerin tanıtımlarını yapıyor. Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Ebru Akel, Seda Akgül, Seren Serengül, Seray Sever, Perihan Savaş, Demet Şener gibi ünlü isimler bu kez tanıtımını yaptıkları ürün sebebiyle ceza aldı. Ünlü isimler, sosyal medya hesaplarından Covid- 19 hastalığına bile iyi geldiği iddiasıyla ürün tanıtımı yapınca resmi merciler harekete geçti.

Ünlüler uyarıya rağmen tanıtım yapmaya devam etti

Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Ebru Akel, Seda Akgül, Seren Serengül, Seray Sever gibi birçok ünlü isimin sağlıklı ve koronavirüse iyi geldiği iddiasıyla tanıtımını yaptığı 'No Attack' isimli besin takviyesi ürününün iddia edilen özelliklere sahip olmadığı tescillendi. Sözcü'nün haberine göre ünlü isimlere Sağlık Bakanlığı tarafından bu konuda uyarı mektupları gönderildi fakat ünlü isimler bu uyarıya rağmen No Attack isimli ürünün tanıtımını yapmaya devam etti.

Tanıtımda kullandıkları ifadeler gerçeği yansıtmıyor

Yapılan değerlendirme ve tetkiklerin ardından Ticaret Bakanlığı Ticaret Kurulu Başkanlığı ünlü isimlerle ilgili gerekçeli bir karar aldı. Alınan karar Resmi Gazete'de de yayımlandı. Ticaret Bakanlığı'nın gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi; "Karara göre adı geçen ünlü isimlerin yaptıkları reklamlarda, 'ürünün başta Kovid-19 olmak üzere her türlü viral enfeksiyonlara karşı koruyucu bir özelliğe sahip olduğu izleniminin uyandırıldığı, hatta "Enfekte olunmuş olsa bile hastalığın iyileşmesine faydası olduğu' iddiasına yer verildiği, bütün bu iddiaların da yapılan bilimsel çalışmalarla doğrulanmış gibi bir algı oluşturulduğu' tespit edildi."

Ünlülere 104'er bin lira idari para cezası

Gerekçeli kararda ünlü isimlere verilen ceza miktarı da belirtildi. Ünlü isimlerin tanıtım yaptıkları esnada, "Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu virüslere karşı korur. Kovid-19 da dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur" gibi cümleleri kullandıkları için her birine ayrı ayrı olmak üzere 104 bin 781'er lira idari para cezası kesildi. Ayrıca, No Attack isimli üreten firma olan Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Kozmetik San. Ve Tic. A.Ş.'ye idari para cezası verildi.

04-08-2020
Yazar Hakkında
Metin Caba

Metin Caba

Belgesel, dizi, sinema, televizyon programlarında çeşitli görevler alan Metin Caba, uzun süredir medya sektöründe yer çalışmalar yapıyor. C .. devamı.. mail
Yorumlar