IMDB puanına göre dünyanın en iyi 20 dizisi

IMDB puanına göre dünyanın en iyi 20 dizisi
Veri tabanında yaklaşık 5 milyon yapım bulunan IMDb’nin en iyi 20m dizi filmini hangi yapımlar oluşturuyor. Bu listede Türk yapımı var mı? İşte cevabı!

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada her yıl televizyon ekranları, internet yayın platformları ve özel platformlar için üretilen binlerce dizi film üretiliyor. Pek çoğu henüz çok erken vakitlerde erken final yaparak seyircisine veda etse de bazı diziler o kadar çok seviliyor ki sadece yayınlandıkları ülkede değil tüm dünyada efsaneye dönüşüyor. Bu diziler yayınlandıkları ülkelerin dışında birçok başka ülkede de yayınlanıyor ve yapımcısına oldukça iyi para kazandırıyor. Bugüne kadar tüm dünyada yayınlanan ve seyircinin çok sevdiği diziler arasına girerek tam bir efsaneye dönüşen yüzlerce dizi arasında IMDB Puanına göre en iyi 20 dizi şu şekilde sıralanıyor.

En İyi 20 Dizi Hangisi?

Tüm dünyada yayınlanan ve seyircinin çok sevdiği efsane diziler arasına giren pek çok dizi bulunuyor. Bunlar final yapmış olsalar bile hala IMDB Puan listesinde üst sıralarda yer alıyor. Tüm dünyadan yapımların yer aldığı bu listede ne yazık ki bir Türk dizisi bulunmuyor. IMDB puanına göre ilk sırada yer alan 20 dizi şu şekilde sıralanıyor.

1-      Breaking Bad

2-      Band of Brothers

3-      Chernobyl

4-      The Wire

5-      Avatar: The Last Airbender

6-      Game of Thrones

7-      The Sopranos

8-      Attack on Titatn

9-      Rick and Morty

10-   The Ewilight Zone

11-   Sherlock

12-   Bleach: Thousand – Year Blood War

13-   Fullmetal Alchemist: Brotherhood

14-   Better Call Saul

15-   The Office

16-   Arcane

17-   Firefly

18-   Hunter x Hunter

19-   Batman: Animated Series ve

20-   Only Fooks and Horses

IMDB Nedir?

İngilizce İnternet Movie Database ve Türkçe İnternet Fil Veri tabanı kelimelerinin baş harflerinden oluşan IMDB, filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve internet içerikleri hakkında bilgiler barındıran çevrim içi bir bilgi bankasıdır. Sinema ve televizyon yapımları hakkında oyuncu kadrosu, yapım ekibi, biyografiler, özetler, ilginç bilgiler, puanlar ve eleştiriler gibi bilgiler içerir. İlk kurulduğu zaman amatör sinemaseverler tarafından yönetilen IMDb günümüzde Amazon’un alt kuruluşu IMDb.com Inc tarafından yönetilmektedir. 2020 itibariyle veri tabanında yaklaşık 6.5 milyon yapım ve 10.4 milyon kişi bulunmaktadır.

15-09-2023
Yazar Hakkında
Emir Mete

Emir Mete

1984 yılında Sivas’ın uzak bir köyünde her türlü moderniteden ve karmaşadan uzak bir şekilde dünyaya geldi. Çocukluğunu doya doya olmasa .. devamı.. mail
Yorumlar