TRT'nin yeni dizisi 'Hay Sultan'ın konusu belli oldu!

TRT'nin yeni dizisi 'Hay Sultan'ın konusu belli oldu!
TRT'den yeni bir dizi daha. Hay Sultan'ın hazırlıkları devam ederken yeni gelişmeler ortaya çıktı. TRT'nin yeni dizisi 'Hay Sultan'ın konusu belli oldu!

Sezon boyunca iddialı dizilere ev sahipliği yapan TRT 1'de yeni başlayacak Hay Sultan dizisi için de hazırlıklar devam ediyor. Tutunamayanlar gibi yeni dizileri görücüye çıkan TRT 1'de başlayacak ve Tutunamayanlar dizisi gibi 60 dakika sürecek Hay Sultan dizisi şekillenmeye başladı. Emre Konuk'un proje tasrımını üstlendiği ve İsa Yıldız tarafından senaryosu yazılan dizinin konusu belli oldu. Yeni dizi Hay Sultan'da, Abdülkadir Geylani’nin 25 yıllık inzivası sonrasında şeyh olarak Bağdat’a dönüşü anlatılacak. 30 bölüm çekilmesi planlanan dizi iki bölüm şeklinde tasarlandı ve dizide geçmiş-gelecek gibi zaman geçişleri sık sık yaşanacak. Farklı bir senaryoya sahip olan Hay Sultan dizisinde, dini ve tarihi öneme sahip olan bir şahsiyet Abdülkadir Geylani'nin hayatı günümüze aktarılacak.

Hay Sultan ne zaman başlayacak?

İstanbul'da hazırlanan tarihi dizilere uygun platolarda çekimleri yapılacak Hay Sultan'ın Mart ayında TRT 1 ekranlarında yayınlanması bekleniyor. Dizinin hazırlıkları devam ederken çekimlerine ise Ocak ayı sonunda başlanacağı öğrenildi. Konusu ve oyuncu kadrosu da ortaya çıkan Hay Sultan'da Abdülkadir Geylani karakterini tecrübeli oyuncu Çetin Tekindor'un canlandıracağı belirtildi. Başarılı ve sevilen oyuncu Tekindor 75 yaşında olmasına rağmen Abdülkadir Geylani rolünü oynamayı kabul etti.

Çetin Tekindor (Abdülkadir Geylani) kimdir?

Önemli bir şahsiyet olan Abdülkadir Geylani'yi canlandıracak Çetin Tekindor'un başarılı bir performans sergileyeceğine ise hiç kuşku yok. Tekindor, 1945’te Sivas’ta doğdu ve hem Türk sinemasında hem de dizi dünyasında birçok karakteri başarılı bir şekilde canlandırdı. 1960 yılından bu yana oyunculuk yapan Tekindor, yeni projesi Hay Sultan'da da gönüllerdeki yerini sağlamlaştıracak.

Abdülkadir Geylani'nin inzivası anlatılacak?

TRT 1'de mart ayında yayınlanması planlanan Hay Sultan dizisinde Abdülkadir Geylani'nin hayatının bir bölümü anlatılacak? İsa Yılmaz'ın kaleme aldığı senaryodaki yorum merak edilirken, Abdülkadir Geylani'nin hayatını kısaca özetleyelim; Sultanü’l Evliya, Kutbu’l Aktab, Bazü’l Eşheb gibi unvanları olan Abdülkadir Geylani Hazretleri önemli bir şahsiyet ve seçkin bir alimdir. 1077 yılında Hazar Deniziyakınlarındaki Gilan şehrinde doğan Geylani, 18 yaşında Bağdat'a ilim öğrenmek için gitmiştir. Birçok alimden ders alan Geylani daha sonra Babülerec'deki medresede tefsir, fıkıh, hadis, nahiv, kıraat gibi dersler verdi ve birçok alim yetiştirdi. Fakat daha sonra inzivaya çekildi. Geylani'nin 25 yıl süren inzivası ise Hay Sultan dizisinde anlatılacak. Hay Sultan mart ayında TRT 1 ekranlarında olacak.

09-01-2020
Yazar Hakkında
Metin Caba

Metin Caba

Belgesel, dizi, sinema, televizyon programlarında çeşitli görevler alan Metin Caba, uzun süredir medya sektöründe yer çalışmalar yapıyor. C .. devamı.. mail
Yorumlar