Atatürk Filmi Gişesi Dudak Uçuklattı

Atatürk Filmi Gişesi Dudak Uçuklattı
Ünlü oyuncu Aras Bulut İynemli'nin hayat verdiği Atatürk filminin gişesi dudak uçuklattı. Film kaç kişi tarafından izlendi?

Türk tarihi dönem draması olarak 2023 yılı yayına giren Atatürk Filmi gişesi dudak uçuklattı.  Atatürk filmi milyonlarca seyirciye ulaştı.

Mehmet Ada Öztekin tarafından yönetmenliği üstlenilen, Saner Ayar ve Cengiz Çağatay’ın yapımcılığını üstlendiği Atatürk dizisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik hayatının bir kısmını konu alınarak, ünlü oyuncu Aras Bulut İynemli’nin Atatürk’ü canlandırmasıyla milyonlar ile buluşmuştur.

Disney Plus platformunda yayınlanması planlanan projenin iptal olması ile proje iki filme dönüştürüldü. Atatürk 1881 – 1919 ilk bölümü 29 Ekim Cumhuriyet bayramında Fox tv ekranlarında yayınlanmasının ardından 3 Kasım itibari ile sinemalarda gösterime girmişti.

Aras Bulut İynemli’nin başrolde yer aldığı Atatürk filmi hafta sonu milyonlar tarafından izlendi. Sinemalarda gösterime giren filmde hafta sonu 279 bin 592 seyirci tarafından izlendi. Yayınladığı ilk on gün içerisinde 750 bin 120 seyirciye ulaştı. Atatürk filminin gişesi dudak uçuklattı. 750 bin 120 seyirciye ulaşmayı başaran Atatürk filmin gişesinde 85 milyon 344 bin 453 Tl kazanç elde edildi.

Atatürk Filminin yapımcısı Saner Ayar, Ceyda Düvenci’nin sunduğu Bambaşka Sohbetler’e konuk oldu. Film için; 

“Filmin 14 milyon 700 bin dolar sadece prodüksiyon tarafı… Şu an 25 milyon dolardayız. Dijital platform geldi ve dedi ki ‘Biz bu işi istiyoruz ve cumhuriyetin 100. yılında gireceğiz.’ Bu arada biz bütçenin yüzde 65-70’ini harcamışız, kostümler hazır her şey hazır… Hadi yapalım dedik, başladık. Birçok finansal konuda önümüzü açtılar, rahat ettik, paramızı aldık, çok mutluyuz. Sonra dediler ki ‘Biz de Türkiye’den gidiyoruz ama biz Türkiye’yle birlikte dünyadaki Amerika dışındaki bütün ülkelerde operasyonumuzu kapatıyoruz. Platform Türkiye’den çıkma kararı aldı. Atatürk ile birlikte sipariş ettikleri hiçbir proje yok ortada, hepsini kendi sistemlerinden indirdiler…

Bu karar platform açısından çok teknik bir karardı, bütün dünyada biz lokal içerik üretmeyi durduruyoruz ve lokal içeriklerin tamamını sistemimizden kaldırıyoruz, bu Türkiye’de de bütün Asya’da da her yerde uygulandı. Fakat bir tane sıkıntı vardı, bu kaldırılan içeriklerden biri Atatürk’tü. Konu Atatürk olunca, Cumhuriyetin 100. yılı, bizlerin hassasiyeti; tabii lobicilik dediğiniz şey aslında olayları değiştirmek ya da olayları sizin istediğiniz şekilde oluşturtmak değil, olmuş bir olayı siz yapmışsınız gibi davranmak en büyük lobi faaliyeti. Aslında yapılan buydu.” İfadelerine yer verdi.

15-11-2023
Yazar Hakkında
Yasemin Dinç

Yasemin Dinç

Yasemin Dinç, 1994 'de İstanbul Kadıköy'de doğmuştur. Eğitimini tasarım üzerine tamamlayıp 2015 yılında mezun olarak iş hayatına atı .. devamı.. mail
Yorumlar