Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan Derslere Başladı

Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan Derslere Başladı
TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve sezon arası veren Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Aparslan karakterini canlandıran Barış Arduç kılıç ve binicilik derslerine başladı.

TRT 1 ekranlarında bu sezon başlayan ve pazartesi akşamı sezon finali yaparak yayınına ara veren reyting rekortmeni dizi Uyanış Büyük Selçuklu bu sezonun en çok konuşulan yapımları arasında yer aldı. Pazartesi akşamları ekrana gelen ve üç sezon boyunca gün birinciliğini elinden bırakmayan Çukur’u tahtından eden Akli Film imzalı Uyanış Büyük Selçuklu, Selçuklu Devleti’nde Sultan Melikşah ve dönemini anlattı. Pek çok oyuncunun yer aldığı ve adeta bir efsane sezon geçiren, özellikle savaş ve aksiyon sahneleriyle dillerde dolaşan Uyanış Büyük Selçuklu sezon arası verirken de yine dillerden düşmedi. Üstelik bu sefer sadece bölüm olarak değil hikaye olarak da herkesin dilindeydi. Sezona Sultan Melihşah’ın hikayesini anlatmak için başlayan dizi ikinci ve üçüncü sezonda ise Sultan Sencer’in hikayesini anlatmayı planlıyor ve buna göre açıklamalar yapılıyordu. Ancak son anda yapım şirketi ile oyuncular arasındaki anlaşmazlık bu hikayenin değişmesine sebep oldu. En azından iddialar bu yöndeydi.

Sultan Alparslan’ı Canlandıracak Barış Arduç Derslere Başladı

Yapım şirketi Akli Film tarafından hazırlanan ve TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu sezonda Sultan Melikşah dönemini anlatarak başladı. Dizi 2.ve 3. Sezonda ise tarihte geriye giderek Sultan Alparslan dönemini anlatacağını açıkladı. Bu durumda da dizide rol alan bütün oyuncuların bir anda tavsiye edileceği düşüncesi ortaya çıktı. Dizinin geriye doru gidileceği yönündeki açıklama ise seyirciyi derinden üzdü ve hatta kızdırdı. Ancak yapım şirketinin kararı değişmedi ve Sultan Alparslan dönemi Uyanış Büyük Selçulu’da hazırlanmaya başlandı. Bunun için de Sultan Alparslan’ı canlandıracak oyuncu seçildi. Bu isim genç ve başarılı oyuncu Barış Arduç oldu. Son olarak Çukur’da başarılı bir sezon geçiren oyuncu gelecek sezon ekrana gelecek olan ve Ağustos ayında sete çıkacak dizi için eğitimlere başladı. Özellikle at binme ve kılıç kullanma derslerine başlayan oyuncunun bu eğitiminde dünyaca ünlü Kazak şirketi Nomand’ın hocalarından ders almaya başladı. Derslerin özellikle kılıç kullanma ve binicilik alanlarında yoğunlaştığı öğrenildi.

Sadece Mehmet Özgür Kaldı

Uyanış Büyük Selçuklu bu sezona birbirinden ünlü pek çok oyuncu ile başladı. Bu oyuncuların büyük kısmı sezon sonuna kadar dizide rol alırken bazıları da diziye daha erken bölümlerde veda etti. Dizinin sezon finali yapmasıyla da hikaye değişikliği sebebi ile bütün oyuncularla yollar ayrılıyor. Dizide sadece Nizamülmülk karakterini canlandıran usta oyuncu Mehmet Özgür kalıyor. Nizamülmülk’ün hem Sultan Melikşah hem de onun babası Sultan Alparslan’ın veziri olması dolayısıyla diziye devam edeceği öğrenildi. Bu arada dizinin yeni kadrosu için cast oluşturulmaya da başlandı.

01-06-2021
Yazar Hakkında
Emir Mete

Emir Mete

1984 yılında Sivas’ın uzak bir köyünde her türlü moderniteden ve karmaşadan uzak bir şekilde dünyaya geldi. Çocukluğunu doya doya olmasa .. devamı.. mail
Yorumlar